Stablecoin od Paxos nagle wystrzelił ponad 1 USD. Trader traci 529 000 USDC w wyniku likwidacji | Wiadomości | CrypS.

Stablecoin od Paxos nagle wystrzelił ponad 1 USD. Trader traci 529 000 USDC w wyniku likwidacji

Karolina Zawodnik

Stablecoin pax dollar (USDP) emitowany przez Paxos Trust Company doznał gwałtownego wzrostu do poziomu 1,28 dol. za monetę. Ta nietypowa sytuacja doprowadziła do likwidacji ponad pół miliona dolarów w USDC dla jednego z uczestników rynku.


  • USDP, który z założenia powinien utrzymywać stabilną wartość w wysokości 1 dol. za monetę, doznał nietypowego wzrostu kursu,
  • Sytuacja ta okazała się szkodliwa dla jednego z użytkowników USDP, który przez ten incydent stracił 529 tys. USDC.

Stablecoin od Paxos z nietypowym wzrostem

USDP podobnie, jak inne stablecoiny bierze sobie za cel utrzymywanie stabilnej wartości wynoszącej 1 dol., aby zapewnić inwestorom z niego korzystającym “bezpieczną przystań”. W ten sposób nie muszą oni wychodzić z rynku kryptowalut do walut fiducjarnych. W ostatnim czasie doszło jednak do nietypowego zjawiska, o którym poinformował m.in. PeckShield.

Z postu opublikowanego 17 kwietnia br. na platformie X wynika, że po wzroście ponad 1,18 dol. pewien użytkownik stracił około 529 tys. dol. w USDC w wyniku likwidacji. Nie był to jednak koniec skoku wartości USDP, ponieważ jego kurs wzrósł wczoraj (tj. 16 kwietnia br.) o godzinie 16:10 UTC do 1,2848 dol. Po upływie 4 godzin odnotował jednak spadek do typowych poziomów w okolicy 1 dol.

Stablecoin
Wykres cenowy USDP na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Likwidacja ogromnej ilości środków

Chociaż wspomniane oderwanie wartości od 1 dol. nie zostało zauważone przez większość inwestorów, niewątpliwie odczuł je boleśnie wspomniany wyżej uczestnik rynku.

Likwidacja, o której mowa, miała miejsce na zdecentralizowanej platformie Aave. Jeden z traderów użył USDP w celu zabezpieczenia pożyczki w USDC. Według danych on-chain pewien uczestnik rynku kryptowalut stracił 529 tys. USDC w wyniku szesnastu nierównych transakcji od 16:16 do 20:09 czasu UTC. Zbiegło się to z okresem, w którym USDP doznał widocznego wzrostu. Proces likwidacji został automatycznie zainicjowany przez wbudowane algorytmy zarządzania ryzykiem, dostępne na Aave.

Po nagłym wzroście na USDP, wspomniana wyżej platforma prawdopodobnie przewidziała możliwą korektę lub powrót do normalnego kursu. To mogło skłonić ją do likwidacji pozycji, w celu złagodzenia potencjalnych strat – zwłaszcza w przypadku niekorzystnego stosunku kredytu do wartości kredytobiorcy.

Częste odchylenia od 1 USD

Co ciekawe, nie był to pierwszy raz, gdy cena USDP oderwała się od 1 dol. Stablecoin ten doświadczał w ostatnim czasie częstych depegów.

Z badań przeprowadzonych przez SP Global w 2023 r. wynika, że USDP odnotowało najwięcej odchyleń od dolara amerykańskiego wśród czołowych stablecoinów. Wspomniana wirtualna waluta, która z założenia powinna zachować stabilność, doświadczyła, aż 7 581 łagodnych depagów w ciągu 24 miesięcy poprzedzających czerwiec 2023 r.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.