Środki z hacku KuCoin'a zasiliły program nuklearny Korei Północnej | Wiadomości | CrypS.

Środki z hacku KuCoin’a zasiliły program nuklearny Korei Północnej

Michał Misiura
analitycy szacują, że kucoin stracił więcej niż 150 mln usd

Według raportu ONZ oraz danych Chainalysis, autorami włamania na giełdę KuCoin byli hakerzy z grupy Lazarus, którą kontroluje Korea Północna.

W ataku na KuCoin, do którego doszło we wrześniu zeszłego roku, skradziono kryptowaluty o wartości 281 mln dolarów. Był to największy hakerski włam 2020 roku i jednocześnie poważny zastrzyk kryptowalut dla władz Korei Północnej.

Poufny raport ONZ

W poniedziałek do rąk członków rady bezpieczeństwa ONZ trafił raport dotyczący aktywności grupy Lazarus. W dokumencie zawarto wnioski, że kryptowaluty skradzione w hakerskich atakach zasiliły program jądrowy i balistyczny Korei Północnej. Według Reutersa „poufny raport” został przygotowany przez niezależnych badaczy. Zawarto w nim informacje, zgodne z którymi cyberprzestępcy na usługach Korei Północnej ukradli w zeszłym roku około 316,4 mln USD w kryptowalutach. 

Największą częścią tej kwoty było 281 mln USD wyprowadzonych z giełdy KuCoin. W tym miejscu trzeba jednak zauważyć, że poszkodowana platforma, miała odzyskać 84% skradzionych środków już w listopadzie. Dzięki szybkiemu działaniu, polegającemu na blokowaniu niektórych tokenów i współpracy z innymi giełdami, udało się ograniczyć straty. W efekcie do Korei Północnej trafiło prawdopodobnie mniej środków niż 316,4 mln USD, przedstawione w raporcie.

Za jego opracowanie mogła odpowiadać firma Chainalysis. Przemawiałby za tym fakt, że we wtorek (dzień po przekazaniu raportu do ONZ) na stronie internetowej firmy opublikowano analizę dotyczącą działalności Lazarusa i włamania na giełdę KuCoin.

2 mld USD strat

Według raportu, działania Lazarusa przyniosły Korei Północnej około 2 miliardy dolarów zdobytych w atakach hakerskich. Chainalysis doprecyzowuje, że miało to być dokładnie 1,75 mld USD w kryptowalutach. Firma analityczna prześledziła adresy portfeli znajdujących się pod kontrolą grupy i ustaliła, że liczba jej kont na 20 giełdach kryptowalut, z których korzysta, zwiększyła się do 2078 (z 480 w 2019 roku). Większe rozproszenie środków ma za zadanie utrudnić ich śledzenie. Lazarus wykorzystywał też chętnie miksery kryptowalut. Wyprane środki trafiają do budżetu Korei Północnej.

analitycy szacują, że kucoin stracił więcej niż 150 mln usd
reklama
reklama