Spadki na rynku kryptowalut. Bitcoin osiąga 6-miesięczne minimum | Wiadomości | CrypS.

Spadki na rynku kryptowalut. Bitcoin osiąga 6-miesięczne minimum

Michał Misiura
spadki btc

W piątek doszło do spadków na rynku kryptowalut. Cena bitcoina zeszła do 6-miesięcznego minimum na poziomie 38 261 USD. Doprowadziło to także do znacznej likwidacji pozycji z dźwignią.

Bitcoin spadł dziś o 7,4% do 38 261 USD, podczas gdy Ethereum zanurkowało o prawie 9%, schodząc do poziomu w okolicy 2800 dolarów. Traciły także pozostałe altcoiny, gdzie w top 10 najgorsze wyniki odnotowały cardano, solana i binance coin. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła o 7%, do 1,94 biliona dolarów.

Według danych z Coinglass w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do likwidacji 727 mln USD w otwartych pozycjach z dźwignią na instrumentach pochodnych kryptowalut. Ponad 50% tej kwoty przypadło na giełdy Binance i OKX. Największą pojedynczą stratę odnotował użytkownik platformy BitMEX, który wypadł z longa XBTUSD o wartości nominalnej 9,9 miliona dolarów.

Indeks strachu i chciwości spadł do 19, potwierdzając niedźwiedzi sentyment.

bitcoin spadł poniżej 40 000 dolarów

Przyczyny piątkowych spadków na rynku krypto

Za dzisiejszą korektą nie stała żadna pojedyncza informacja, pomimo złych wiadomości z Rosji, której bank centralny wezwał do zakazu emisji, obrotu i wymiany kryptowalut.

Duża część analityków wskazywała, że przyczyną spadków jest niepewna sytuacja makroekonomiczna. Mowa tu o perspektywie zaostrzenia polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. W oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych rośnie rentowność obligacji (w przypadku amerykańskich 10-latek o 18% w samym styczniu), a inwestorzy odchodzą od ryzykownych aktywów. Zwiększona zmienność, którą widzimy w tym czasie na tradycyjnych rynkach, ma także związek z sezonem na sprawozdania spółek giełdowych.

Rynek kryptowalut wykazuje silną korelację z amerykańskimi akcjami o czym świadczy fakt, że w godzinach sesji handlowej w USA występuje wyższy wolumen bitcoinowych transakcji. Na wczorajszym zamknięciu giełdy indeks NASDAQ Composite osiągnął – 1,3%. Amerykańskie akcje, zwłaszcza notowania spółek technologicznych, traciły przez trzecią sesję z rzędu.

spadki btcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.