Solana celem ataku DDoS | Wiadomości | CrypS.

Solana celem ataku DDoS

Mariusz Przepiórka
solana problemy

W ciągu ostatnich 24 godzin wydajność sieci blockchain Solana miała być celem rozproszonego ataku DDoS. Wszystko jednak wskazuje na to, że sieć przez cały czas była dostępna online.

Atak DDoS zwykle sprowadza się do działania dużej liczby skoordynowanych urządzeń, lub botnetu, przytłaczających sieć fałszywym ruchem w celu jej wyłączenia. Nie byłby to pierwszy raz, gdy Solana ucierpiała z tego powodu – we wrześniu sieć została wyłączona na 17 godzin z powodu masowej aktywności botów w momencie uruchamiania wstępnej oferty DEX (IDO) na zdecentralizowanej platformie Raydium opartej na Solanie.

Niejasne informacje ataku

Uwagę na ostatni atak DDoS zwróciła w czwartek oparta na Solanie platforma tokenów NFT Blockasset, przekazując informację: „Jesteśmy świadomi, że dystrybucja tokenów zajmuje dużo czasu. Blockchain Solana jest przeciążony atakami DDoS, które zapchały sieć powodując opóźnienia”. Oparta na Solanie firma infrastrukturalna GenesysGo również poinformowała o sprawie, stwierdzając, że sieć doświadcza problemów z przetwarzaniem żądań transakcji, ale wezwała do zachowania spokoju.

Na tym etapie charakter incydentu nie jest jasny, ponieważ Solana Foundation nie potwierdziła jeszcze publicznie żadnych ataków, natomiast Status.Solana wskazuje, że sieć nie ucierpiała z powodu żadnych awarii i jest w pełni sprawna.

Użytkownicy Twittera i Reddita zwracają uwagę na awarię

Wielu użytkowników Twittera twierdziło jednak, że Solana doznała globalnego przestoju. Prezes Veribit Roy Murphy stwierdził, że „Solana ponownie się zawiesiła i jest offline. Inżynierowie szukają sposobu na „zrestartowanie systemu”. Tego nie można wymyślić!”.

Wcześniej w czwartek, członkowie subforum r/Solana w portalu reddit przypisali problemy sieci do innego IDO uruchomionego na Raydium. Użytkownik u/Psilodelic napisał m.in. post „Dlaczego Raydium IDO zatyka sieć Solana i co się robi w tej sprawie?”.

„Moim największym zmartwieniem związanym z Solaną jest obecnie wpływ na wydajność podczas dużej aktywności związanej z Raydium IDO. Dosłownie każdy pojedynczy problem z wydajnością w ciągu ostatnich 6 miesięcy, włączając w to 17-godzinną przerwę w działaniu, był wynikiem uruchomienia na Raydium” – wskazywali użytkownicy.

solana problemy
reklama
reklama