Słynny detektyw demaskuje złodzieja, który okradł wiele znanych postaci z branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Słynny detektyw demaskuje złodzieja, który okradł wiele znanych postaci z branży kryptowalut

Jacek Walewski
ZachXBT

Blockchainowy Sherlock Holmes, ZachXBT, rozwiązał ważną zagadkę. Dowiedzieliśmy się, kim jest Yahya, który ukradł ponad 4,5 miliona USD, a jego ofiarami były m.in. znane postacie ze świata kryptowalut.


ZachXBT demaskuje oszusta

ZachXBT wyjaśnił społeczności kryptowalut schemat, według którego działał Yahya. Wszystko zaczynało się od przeglądania kont na różnych platformach, w szczególności na X (były Twitter). W ten sposób wynajdywał swoje ofiary. Potem okradał je metodą polegającą na wymianie karty SIM.

Na czym polega ten proceder? Hakerzy oszukują firmy telekomunikacyjne, aby przeniosły numer telefonu ofiary na posiadaną przez nich kartę SIM. W ten sposób mogą uzyskać dostęp do wszystkich kont ofiar powiązanych z ich numerami telefonów.

Yahya dokonał co najmniej 17 takich wymian kart SIM. Jego ofiarami były znane persony, m.in. dyrektor generalny Yuga Labs Daniel Alegre, dyrektor ds. technologii OpenAI Mira Murati, influencer kryptowalutowy Bitboy czy podmioty: fundacja Aptos i PleasrDAO.

W procesie wymiany SIM pomagał mu inny przestępca – Skenkir. Yahaya otrzymywał pewien procent z przejętych kryptowalut. W sumie na jego adres wpłynęło ponad 390 ETH (720 000 USD). Pieniądze wydał m.in. na drogie zegarki.

Znane ataki związane z zamianą karty SIM

W ramach wcześniejszych dochodzeń ZachXBT odkrył, że przez wymianę SIM swoje cyfrowe aktywa straciły łącznie 54 znane osoby. Yahya stał ponoć tylko za 17 (lub jak na razie nie ma dowodów na większą liczbę jego przestępstw). Łącznie ofiary grupy (?) przestępców poniosły straty przekraczające 13 milionów USD.

Warto przypomnieć, że nawet konto założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, na X zostało niedawno zhakowane podobną metodą, polegającą na wymianie karty SIM. Nie wiadomo jednak nic na temat tego, czy programista stracił jakieś kryptowaluty.

Jak nie dać się przestępcom? Problem jest poważny, bowiem przez rozwój AI hakerzy mogą coraz łatwiej podrabiać głosy poszczególnych ludzi. Stąd mogą wydać się wiarygodni w czasie rozmowy telefonicznej z konsultantem operatora sieci komórkowej.

Jeżeli posiadają nasze dane mogą łatwo wymienić SIM. Zaprojektowanie strategii obrony jest więc głównie po stronie firm telekomunikacyjnych. Możliwe, że powstaną też narzędzia, które umożliwią łatwe wykrywanie dźwięków stworzonych przez AI.

ZachXBTreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.