Seulska policja oskarżyła kierowników Coinbit o manipulację rynkiem | Wiadomości | CrypS.

Seulska policja oskarżyła kierowników Coinbit o manipulację rynkiem

Maciej Żerelik
coinbit

Wg lokalnych mediów, The Seoul Metropolitan Police Agency oficjalnie wniosła zarzuty przeciwko prezesowi lokalnej giełdy Coinbit i dwóm innym dyrektorom. Osoby te zostały oskarżone o manipulowanie rynkiem cyfrowych walut.

Policja twierdzi, że kierownictwo giełdy manipulowało cenami kryptowalut w okresie od sierpnia 2019 do maja 2020 roku.

Władze Korei Południowej rozpoczęły walkę z Coinbit w sierpniu, kiedy lokalna policja dokonała nalotu i zamknęła giełdę. Platformie zarzuca się manipulację rynkową oraz fałszowanie wolumenu handlu o nawet 99%.

Taka praktyka nazwa się wash trading i jest bardzo powszechna na rynku krypto. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w zeszłym roku obliczyła, że 95 proc. wszystkich transakcji Bitcoin tak naprawdę nie miała miejsca. Jednak w późniejszych raportach znacznie obniżono tę liczbę.

Podczas wash tradingu giełdy kupują i sprzedają cyfrowe waluty w tym samym czasie. W ten sposób tworzą fałszywy wolumen, który przyciąga inwestorów.

Coinbit zarobił nawet 84 mln dolarów

Coinbit jest trzecią co do wielkości giełdą krypto w Korei Południowej. Platforma posiada około 252 000 aktywnych użytkowników miesięcznie. Wg władz, te nielegalne działania miały pozwolić giełdzie na zarobienie 100 mld wonów (około 84 mln dolarów).

Lokalne media informowały wcześniej o 99-procentowej rozbieżności w księgach Coinbit i zgłaszanych wolumenach. Jedna z zewnętrznych firm rachunkowych odmówiła nawet współpracy z giełdą po zapoznaniu się z jej księgami.

Ponadto, władze południowokoreańskie prowadzą dochodzenie w sprawie oszustw na innych dużych lokalnych giełdach. Policja wielokrotnie przejmowała środki z giełdy Bithumb, największej w kraju platformy i wielokrotnie wzywała jej przewodniczącego ws. śledztw dot. oszustw na dziesiątki milionów dolarów.

coinbitreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.