SEC sprawdza firmy kryptowalutowe pod kątem pożyczek | Wiadomości | CrypS.

SEC sprawdza firmy kryptowalutowe pod kątem pożyczek

Mariusz Przepiórka
SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) kontroluje trzy firmy kryptowalutowe, Celsius Network, Voyager Digital i Gemini Trust, w ramach szerszego dochodzenia przeciwko platformom udzielającym pożyczek kryptowalutowych. Takie informacje przekazał portal Bloomberg.

W publikacji powołano się na anonimowe źródła i wskazano, że dochodzenie regulatora koncentruje się na sprawdzeniu, czy firmy pożyczające kryptowaluty powinny zarejestrować swoje oferty jako papiery wartościowe. SEC nie oskarżyła jednak firm o żadne wykroczenia ani nie postawiła jeszcze żadnych zarzutów.

Pożyczki na celowniku regulatorów

Firmy udzielające pożyczek w kryptowalutach w większości działają jak banki: przyjmują kryptowaluty klientów jako depozyty i oferują odsetki od depozytów. Następnie pożyczają zdeponowane kryptowaluty instytucjom w celu pokrycia ich pozycji handlowych w kryptowalutach.

Obecnie firmy udzielające pożyczek kryptowalutowych mierzą się z dochodzeniem federalnym, jednak kilka amerykańskich stanowych organów regulacyjnych już wcześniej podjęło dochodzenia w sprawie naruszenia stanowych przepisów dotyczących papierów wartościowych. New Jersey, Teksas, Alabama, Kentucky i kilka innych stanów podjęły kroki prawne przeciwko spółkom Celsius i BlockFi, a nawet zagroziły zablokowaniem ich działalności.

Firmy współpracują z regulatorem

SEC nie potwierdziła oficjalnie prowadzonej kontroli, ale wszystkie trzy firmy poinformowały, że współpracują z regulatorem. Rzecznik Gemini przyznał, że spółka jest jedną z wielu, do których SEC zwróciła się w sprawie dochodowych produktów kryptowalut. Podkreślił, że Gemini dobrowolnie współpracuje z SEC w pełnym zakresie kontroli.

– Wszystkie dyskusje z organami regulacyjnymi są poufne – powiedziała Bethany Davis z firmy Celsius. – Zawsze współpracowaliśmy i będziemy nadal współpracować z organami regulacyjnymi w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, aby działać w pełnej zgodności z prawem.

Negatywne nastawienie SEC wobec kryptowalutowych produktów pożyczkowych nie jest nowością. Regulator wcześniej ostrzegał giełdę Coinbase przed uruchomieniem pożyczek kryptowalutowych, w efekcie giełda była zmuszona wycofać się z planowanego przedsięwzięcia.

SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.
reklama
reklama