SEC rozpoczyna dochodzenie ws. wykorzystywania informacji poufnych na giełdach | Wiadomości | CrypS.

SEC rozpoczyna dochodzenie ws. wykorzystywania informacji poufnych na giełdach

Anna Sutowicz
SEC pozywa Forsage o schemat Ponziego

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prawdopodobnie rozpoczęła dochodzenie w branży krypto. Chce dowiedzieć się, w jaki sposób giełdy kryptowalut działają by zapobiegać insider tradingowi.


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) może przeprowadzać rutynowe kontrole na danej giełdzie albo poszukiwać konkretnych naruszeń, by znaleźć powód do wszczęcia postępowania sądowego. Według informacji podanych dzisiaj przez FOX Business, osoba, która ma wiedzę na temat działań SEC powiedziała, że komisja rozesłała listy do giełd kryptowalut. Podobno SEC prosi o informacje, w jaki sposób platforma chroni użytkowników przed insider tradingiem.

Jaki jest charakter dochodzenia?

Nie jest jasny dokładny charakter dochodzenia. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych może szukać wskazówek, by wszcząć postępowanie sądowe przeciwko giełdom naruszającym prawo. Może być to jednak jedynie rutynowa kontrola zgodności z regulacjami prawnymi.

Obecna sytuacja na rynku i skandale w branży krypto mogły być katalizatorem decyzji komisji o rozpoczęciu dochodzenia. Dochodzenie prowadzone przez wydział ds. egzekwowania prawa byłoby sygnałem, że SEC jest zaniepokojona potencjalnie poważnymi naruszeniami przepisów.

SEC nie potwierdza, giełdy nie komentują

Niewiadomo, które giełdy otrzymały taką prośbę. Komisja odmówiła potwierdzenia. Giełdy Coinbase, Binance, Crypto.com i FTX odmówiły komentarza.

Działania SEC skomentował natomiast prawnik Ripple, Stuart Alderoti. Na łamach Fortune stwierdził, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd celowo mąci wody regulacyjne w branży kryptowalut:

Głównym celem SEC jest zastraszanie, bankrutowanie i niszczenie firm kryptowalutowych w całym kraju. SEC wyobraziła sobie siebie jako młot, który chce uderzyć firmy kryptograficzne jak gwoździe. Argument, że waluty cyfrowe, w szczególności XRP, powinny być uważane za papiery wartościowe, celowo myli regulacje. SEC hamuje rozwój kryptowalut, ukrywając go pod rozszerzeniem swoich uprawnień w zakresie regulacji kryptowalut.

SEC pozywa Forsage o schemat Ponziegoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.