SEC pozywa Elona Muska! Miliarder od razu kontratakuje | Wiadomości | CrypS.

SEC pozywa Elona Muska! Miliarder od razu kontratakuje

Jacek Walewski
Najbogatszy człowiek na świecie Elon Musk

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Elona Muska. Chce go w ten sposób zmusić do złożenia zeznań w związku z zakupem Twittera.


SEC pozywa Elona Muska. Chodzi o zakup Twittera

Adwokaci reprezentujący SEC zarzucili Muskowi, że ten w dniu 15 września nie stawił się przed sądem, by zeznawać w sprawie prowadzonego dochodzenia. Chodzi zaś o to, czy dopuszczono się oszustwa związanego z papierami wartościowymi przy zeszłorocznym zakupie akcji Twittera. Nabywcą był Musk. Platformę social media przejął jesienią zeszłego roku za około 44 miliardów USD.

Ciągła odmowa Muska zastosowania się do wezwania administracyjnego SEC utrudnia i opóźnia dochodzenie pracowników SEC mające na celu ustalenie, czy doszło do naruszenia federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych

– napisali prawnicy. Jak dodali, „w związku z tym SEC zwraca się teraz do Trybunału o zmuszenie Muska do stawienia się w celu złożenia zeznań w dochodzeniu”.

Jak odpowiada na to Alex Spiro, prawnik Elona Muska? On z kolei twierdzi, że „SEC wielokrotnie uwzględniała zeznania pana Muska w tym niepotrzebnym dochodzeniu – to wystarczy”.

Prawnicy SEC dodają do tego, że Musk unika współpracy, bowiem twierdzi, że jest „nękany” przez urzędników Komisji. To jednak nie jedyny powód dot. tego, dlaczego nie stawia się na przesłuchaniu. Wykorzystał w tym celu też niedawną publikację swojej biografii autorstwa dziennikarza Waltera Isaacsona. Twierdzi, że książka może zawierać „nowe informacje potencjalnie istotne w tej sprawie”.

Publikacja biografii Muska nie stanowi dla Muska uzasadnionej podstawy do uniknięcia zastosowania się do zgodnie z prawem wydanego wezwania dochodzeniowego

– napisali w odpowiedzi prawnicy.

Reforma SEC?

Elon Musk przechodzi jednak do kontrofensywy. Apeluje do polityków o przeprowadzenie „kompleksowej zmiany” SEC. Zasugerował nawet, że to właśnie SEC – wraz z Departamentem Sprawiedliwości USA – powinna być przedmiotem dochodzenia.

Bardzo potrzebna jest kompleksowa reforma tych agencji, wraz z powołaniem komisji do podjęcia działań karnych wobec osób, które nadużyły swojej władzy regulacyjnej dla korzyści osobistych i politycznych

– przekazał szef Tesli.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy biznesmen wypowiada się o Komisji w tak ostrych słowach. W wywiadzie dla 60 Minutes z grudnia 2018 r. powiedział:

Nie szanuję SEC.

=

Najbogatszy człowiek na świeciereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.