SEC oskarża rodzeństwo o oszustwo na kwotę 124 mln USD | Wiadomości | CrypS.

SEC oskarża rodzeństwo o oszustwo na kwotę 124 mln USD

Mariusz Przepiórka
SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła zarzuty rodzeństwu oszustów, które według SEC zdefraudowało 124 mln USD należące do osób inwestujących w fałszywą kryptowalutę.

John i JonAtina (Tina) Barksdale oszukali tysiące inwestorów, którzy zdecydowali się zainwestować w wirtualną walutę Ormeus Coin. Rodzeństwo oferowało tokeny Ormeus za pośrednictwem giełd kryptowalutowych i promowało je w portal YouTube oraz podczas spotkań organizowanych na całym świecie.

Według strony internetowej projektu Ormeus, kryptowaluta jest dostępna na giełdach HitBTC, PancakeSwap, Uniswap i innych. Informacje dostępne na stronie wskazują, że kryptowaluta działa w środowisku Ethrereum i jest rzekomo zasilana „zieloną energią”.

Oszustwo na dużą skalę

SEC zarzuciła jednak rodzeństwu Barksdale’ów, że informacje na temat ich projektu są fałszywe. – Zgodnie z zarzutami, John Barksdale organizował pokazy na całym świecie w celu promowania produktu, a wraz z siostrą Tiną kierował również tworzeniem wpisów w mediach społecznościowych, filmów na YouTube, komunikatów prasowych i innych materiałów promocyjnych – napisano w oświadczeniu.

Amerykański regulator poinformował, że w wielu komunikatach dla inwestorów oskarżeni fałszywie twierdzili, że Ormeus Coin prowadził operacje wydobywania kryptowalut o wartości 250 mln USD i osiągał od 5,4 do 8 mln USD miesięcznie w przychodach z wydobycia. SEC dodała, że rodzeństwo porzuciło swoje operacje wydobywcze w 2019 roku po wygenerowaniu mniej niż 3 mln USD przychodów.

Prokuratura stawia oddzielne zarzuty Johnowi Barksdale’owi

– Zarzucamy rodzeństwu Barksdale’ów, że działali jak współcześni sprzedawcy oleju wężowego, wykorzystując media społecznościowe, promocyjne strony internetowe i osobiste pokazy w celu wprowadzenia w błąd inwestorów detalicznych i osiągnięcia własnych korzyści – powiedziała w oświadczeniu Melissa Hodgman, zastępca dyrektora w Wydziale ds. egzekwowania prawa SEC.

Prokuratura dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku wniosła również oddzielne zarzuty przeciwko Johnowi Barksdale’owi. Według prokuratury, John Barksdale zorganizował program sprzedaży kryptowaluty Ormeus Coin inwestorom na całym świecie, który był oparty na kłamstwie.

SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.
reklama
reklama