SEC odrzuca wniosek o bitcoinowy ETF od Ark 21Shares | Wiadomości | CrypS.

SEC odrzuca wniosek o bitcoinowy ETF od Ark 21Shares

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC

Społeczność kryptowalut od lat czeka na zatwierdzenie pierwszego funduszu giełdowego opartego bezpośrednio na bitcoinie. SEC jednak nie jest zbyt chętna, aby dać zielone światło dla tego typu produktu. Komisja po raz kolejny odrzuciła wniosek o bitcoinowy ETF, tym razem od ARK Invest i 21Shares.


Zgodnie z formularzem SEC S-1, który złożyły spółki, ARK 21Shares Bitcoin ETF miał być notowany na Chicago Board Options Exchange (Cboe). 21Shares działałby jako sponsor, Coinbase jako powiernik, a ARK Investment zająłby się marketingiem.

ARK Invest należąca do Cathie Wood i 21Shares złożyły wniosek do komisji w czerwcu ubiegłego roku. Obie firmy zgłosiły także chęć utworzenia ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF z Alpha Architect. Jeśli produkt ten zostanie zatwierdzony, również będzie notowany na Cboe pod nazwą ARKA.

Co to jest ETF?

ETF to rodzaj produktu inwestycyjnego powiązanego z towarami, walutami, akcjami lub obligacjami.

W przypadku bitcoinowego ETFu spot, który firmy próbują zarejestrować, wartość udziałów byłaby powiązana bezpośrednio z ceną bitcoina. Pozwoliłoby to inwestorom pośrednio uczestniczyć w rynkach kryptowalut bez konieczności kupowania i sprzedawania samej kryptowaluty oraz martwienia się o jej bezpieczeństwo.

W przypadku ETF-ów futures na bitcoina cena udziałów jest powiązana z instrumentami pochodnymi, czyli spekulacyjnymi zakładami o to, jak zachowa się kurs BTC w przyszłości. Do tej pory SEC zatwierdziła kilka ETFów na kontrakty terminowe, w tym ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF) i VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF).

Podczas gdy Komisja utrzymuje, że brakuje wystarczających regulacji, by zatwierdzić bitcoinowy spot ETF, czuje się komfortowo pozwalając na handel ETF-ami futures. Rynek ten jest bowiem regulowany przez Commodities Futures Trading Commission.

W swoim postanowieniu SEC stwierdziła, że firmy nie spełniły w wystarczającym stopniu wymogu zapobiegania oszustwom i manipulacjom oraz ochrony inwestorów i interesu publicznego.

Wcześniej Komisja odrzuciła też wnioski innych firm, m.in. NYDIG, Global X, Fidelity, First Trust, Krypton, Van Eck i WisdomTree.

Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.