SEC może kierować opracowaniem regulacji dotyczących stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

SEC może kierować opracowaniem regulacji dotyczących stablecoinów

Mariusz Przepiórka
Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut

Według doniesień medialnych amerykańskie organy regulacyjne uzgodniły, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie kierować działaniami w zakresie uregulowania sektora stablecoinów w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Bloomberg, który powołał się na anonimowe źródła, SEC osiągnęła porozumienie z innymi amerykańskimi organami, aby przejąć stery w zakresie proponowania przepisów i nadzorowania branży stablecoin.

Ważny raport prezydenckiej grupy roboczej

Źródła dodają, że „znacząca władza”, jaką może uzyskać SEC nad sektorem stablecoinów zostanie formalnie ogłoszona w najbliższym raporcie Departamentu Skarbu na temat stablecoinów, który ma zostać opublikowany w tym tygodniu.

Raport ma również określić jurysdykcję regulacyjną Commodity Futures Trading Commission (CFTC) i Departamentu Skarbu w odniesieniu do stablecoinów. Raport Departamentu Skarbu został zapowiedziany podczas spotkania Prezydenckiej Grupy Roboczej ds. Rynków Finansowych (PWG) w lipcu, przy czym PWG wyraziła zamiar zbadania możliwości stworzenia nowej licencji bankowej dla emitentów stablecoinów.

W skład PWG wchodzą czołowi przedstawiciele najważniejszych amerykańskich agencji regulacyjnych, w tym Sekretarz Skarbu Janet Yellen, przewodniczący SEC Gary Gensler, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell oraz pełniący obowiązki szefa CFTC Rostin Behnam.

Duży wzrost rynku stablecoinów

Źródła Bloomberga twierdzą, że Gensler naciskał na dalsze rozszerzenie domeny regulacyjnej SEC w zakresie stablecoinów, w tym umożliwienie komisji prowadzenia działań egzekucyjnych przeciwko emitentom. Gensler miał również starać się wyjaśnić, jakie uprawnienia ma SEC do nadzorowania transakcji inwestycyjnych opartych na stablecoinach. Raport ma również wezwać Kongres do wprowadzenia regulacji podobnych do tych, które obejmują depozyty bankowe. W zeszłym miesiącu Gensler wezwał Kongres do wsparcia SEC i CFTC w regulowaniu stablecoinów.

Rynek stablecoinów odnotował znaczny wzrost w 2021 roku, a kapitalizacja rynkowa wiodącego emitenta stablecoinów Tether (USDT) wzrosła w tym roku o 229% i wynosi 69,5 mld USD. Drugi w rankingu USD Coin również odnotował duży wzrost kapitalizacji (706%) i osiągnął poziom 32,52 mld USD.

Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.