Sam Bankman-Fried (SBF) oczyszczony z 5 zarzutów | Wiadomości | CrypS.

Sam Bankman-Fried (SBF) oczyszczony z 5 zarzutów

SBF przekazał 2,2 miliarda dolarów

Były dyrektor generalny, a także założyciel upadłej w listopadzie 2022 r. giełdy kryptowalutowych instrumentów pochodnych FTX – Sam Bankman-Fried (SBF) dopiął swego, ponieważ niektóre z 13 postawionych mu zarzutów, zostały oddalone.


Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych skupi się na razie jedynie na 8 zarzutach przeciwko SBF-owi. Pozostałe 5 zostało “tymczasowo” odrzuconych ze względu na to, iż postawiono je dopiero po ekstradycji zhańbionego przedsiębiorcy z Bahamów

Sędzia z Bahamów wydał orzeczenie na korzyść SBF-a

Zgodnie z obowiązującym w USA prawem międzynarodowym, osoba poddana ekstradycji może być ścigana albo skazana za przestępstwa, w odniesieniu do których zatwierdzona została zgoda na wydanie jej władzom innego państwa. Pod koniec ubiegłego r. były dyrektor FTX został aresztowany na Bahamach

Podczas gdy 8 zarzutów przeciwko SBF-owi zostało przedstawionych we wniosku o ekstradycję, kolejne 5 dodano po przeprowadzeniu tego procesu. W efekcie obrońcy oskarżonego wykorzystali ten fakt, aby poprosić o oddalenie tych ostatnich, zgodnie z prawem.

Pod koniec maja br. amerykańscy prokuratorzy złożyli wniosek w sądzie na Manhattanie, w którym poinformowali, że niektóre zarzuty karne przeciwko SBF-owi mogą zostać wycofane. W środę natomiast (tj. 14 czerwca br.) wycofali oni 5 zarzutów, zaznaczając przy tym, iż mogą dodać je ponownie, jeśli władze kraju, z którego dokonano ekstradycji, się na to zgodzą. Nastąpiło to po tym, gdy dzień wcześniej sędzia z Bahamów orzekł na korzyść SBF-a, przyznając mu pozwolenie na zakwestionowanie włączenia nowych zarzutów.

Wycofane zarzuty dot. oszustw bankowych, prowadzenia nielicencjonowanej działalności w zakresie przesyłania pieniędzy, jak również przekupywania chińskich urzędników kwotą 40 mln dol., aby ci odmrozili rachunki firmy Alameda Research. 

SBF dotychczas nie przyznał się do winy

Proces założyciela FTX ma rozpocząć się w październiku br. Choć najbliżsi wspólnicy SBF-a przyznali się do winy, on jeden odrzuca od siebie odpowiedzialność. Co więcej, jego prawnicy chcą oddalenia kolejnych z 8 pozostałych zarzutów. Powołali się przy tym na ich niejasność. Obejmują one spisek w celu prania pieniędzy, oszustwa związane z papierami wartościowymi, a także oszustwa bankowe. 

Po ekstradycji do USA SBF opuścił więzienie za kaucją. Obecnie przebywa on w areszcie domowym w Kalifornii.

SBF przekazał 2,2 miliarda dolarówreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.