Salwador zwalnia zagranicznych inwestorów z podatku od BTC | Wiadomości | CrypS.

Salwador zwalnia zagranicznych inwestorów z podatku od BTC

Zerelik Maciej
Salwador rozdaje BTC obywatelom kraju

Jak podaje Agence France-Presse (AFP), Salwador zwolnił zagranicznych inwestorów z płacenia podatku od zysków uzyskanych z Bitcoina.

Javier Argueta, doradca prawny prezydenta Nayiba Bukele, podobno powiedział AFP:

Jeśli dana osoba posiada Bitcoina i osiąga wysokie zyski, nie będzie musiała zapłacić podatku. Oczywiście wprowadziliśmy takie prawo, aby zachęcić do inwestycji zagranicznych inwestorów. Nie będzie żadnych podatków ani od zwiększenia kapitału, ani od dochodu.

W zeszłym tygodniu Salwador formalnie zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Jednak pomimo pochwał od zwolenników sztandarowej kryptowaluty, rząd Bukele spotkał się także z ostrą krytyką.

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, Bank Światowy odrzucił prośbę Salwadoru o pomoc w realizacji bitcoinowego planu. Organizacja powołała się na obawy związane z ochroną środowiska i transparentnością. Rzecznik Banku Światowego powiedział w lipcu:

Podczas gdy rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wspierać, biorąc pod uwagę braki w zakresie ochrony środowiska i transparentności.

Podobne zdanie ma również MFW. Instytucja stwierdziła, że przyjęcie Bitcoina przez Salwador rodzi szereg „makroekonomicznych, finansowych i prawnych problemów”. Na tydzień przed tym, jak Salwador formalnie uznał Bitcoin za prawny środek płatniczy, MFW zatweetował również, że „prywatnie emitowane aktywa kryptowalutowe, takie jak Bitcoin, wiążą się z istotnym ryzykiem. Uczynienie ich równoważnymi do waluty krajowej jest niewskazaną drogą na skróty.”

Sprzeciw przeciwko projektowi Bukele’a wykazali też sami obywatele Salwadoru. Kilkukrotnie wyszli oni na ulicę wszczynając protesty.

 

Salwador rozdaje BTC obywatelom kraju
reklama
reklama