Sąd w USA nałożył 571 mln USD kary na nieistniejącą osobę | Wiadomości | CrypS.

Sąd w USA nałożył 571 mln USD kary na nieistniejącą osobę

Michał Misiura
bitfinex i tether zmierzą się z dalszym pozwem zbiorowym

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (CFTC) uzyskała wyrok dla dyrektora kryptowalutowej piramidy Control Finance. Benjamin Reynolds ma zapłacić 571 mln dolarów grzywny. Problemem jest to, że nie istnieje. 

W badanym okresie czasu Reynolds i Control-Finance ostatecznie pozyskały i sprzeniewierzyły co najmniej 22 190.542 bitcoinów o wartości około 143 000 000 USD od ponad 1000 klientów na całym świecie, w tym od co najmniej 169 mieszkających w Stanach Zjednoczonych. – czytamy w zaocznym wyroku, opublikowanym 19 marca, na łamach Westlaw Journal.

Kryptowalutowa piramida finansowa, Control Finance, powstała i upadła w 2017 roku. Jej ofiary były kuszone perspektywą 40% stopy zwrotu, którą mieli wygenerować eksperci obracający ich bitcoinami. Dodatkowo spółka oferowała system nagród za rekrutację kolejnych inwestorów. Przed zniknięciem z ponad 22 tysiącami cudzych bitcoinów (dziś 1,17 mld USD), Control Finance wypłaciło klientom łącznie 13 411 dolarów. 

Amerykańska CFTC, prowadząca dochodzenie w sprawie oszustwa, szybko ustaliła, że brytyjskie dane firmy są fałszywe. Najprawdopodobniej odpowiadały za nią osoby z Rosji przez co wyegzekwowanie jakichkolwiek kar okazało się niemożliwe. Zgodnie z przewidywaniami sprawa przeciwko Control Finance została umorzona. Doszło do tego w kwietniu 2020 roku.

Kara dla nieistniejącego człowieka

Można by przypuszczać, że skoro CFTC porzuciło śledztwo przeciwko piramidzie, za niemożliwe uzna również pociągnięcie do odpowiedzialności jej dyrektora. Komisja postanowiła jednak uparcie dążyć do ukarania CEO Control Finance. Jak pisaliśmy w styczniu zeszłego roku, CFTC szukało go już wówczas od 7 miesięcy.

Ponieważ nie udało się go znaleźć, Komisja wywalczyła dla niego zaoczny wyrok. Nie przeszkodził jej przy tym fakt, że Benjamin Reynolds, jest fikcyjną postacią, graną przez estońskiego stand-upera. Według ustaleń Behind MLM w jego rolę, na filmikach i w materiałach promocyjnych Control Finance, wcielił się słabo znany (i tak samo lubiany) komik Karl-Joonatan Mets. 

Nieistniejący człowiek musi zapłacić 142,9 mln dolarów odszkodowania oraz 429 mln dolarów kary. Wyrok zaoczny jest ostateczny i zamyka sprawę CFTC przeciwko Control Finance. Nie wiadomo jakie konsekwencje spotkają Reynoldsa jeśli nie zapłaci.

bitfinex i tether zmierzą się z dalszym pozwem zbiorowymreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.