Rozliczkryptowaluty.pl - narzędzie, z którym bez problemu rozliczysz podatek od kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Rozliczkryptowaluty.pl – narzędzie, z którym bez problemu rozliczysz podatek od kryptowalut

Partnerzy
Podatek od kryptowalut

Rozliczanie kryptowalut – jak się do tego zabrać i na co zwracać uwagę? W miarę jak rynek krypto aktywów rośnie, pojawiają się kolejne pytania o prawidłowe rozliczenia podatkowe.


  • Skorzystaj z kodu rabatowego CRYPS_10, który upoważnia do 10% rabatu na zakup dowolnego planu z oferty platformy,
  • Dzięki platformie rozliczkryptowaluty.pl przygotowanie raportu rocznego dla fiskusa przestanie być kłopotem.

„Czy każda transakcja kryptowalutowa wymaga rozliczenia?” oraz „Czy muszę rozliczać się z samego zakupu?” – takie wątpliwości są powszechne wśród inwestorów tej klasy aktywów.

Rozliczenie kryptowalut może wydawać się złożone, ale nie musi być trudne. Kluczowe jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi, takich jak rozliczkryptowaluty.pl. Z pomocą tej platformy w szybki sposób możesz wygenerować raport podatkowy, który ułatwi rozliczenie, jeśli handlowałeś cyfrowymi aktywami. Dzięki tej aplikacji wszystkie Twoje transakcje z różnych giełd będą w jednym miejscu.

rozliczkryptowaluty.pl zapewnia zgodność rozliczeń z obowiązującymi przepisami podatkowymi. A co najważniejsze, aplikacja ta pozwoli Ci uzupełnić deklarację podatkową bez wychodzenia z domu.

Czy muszę rozliczać się z handlu kryptowalutami?

Jest to najczęściej zadawane pytanie padające w sytuacji, gdy kupiłeś kryptowaluty i ich nie sprzedałeś lub na nich nie zarobiłeś.

Odpowiedź brzmi: Tak! A dlaczego, skoro nie mam zysku? Rzeczywiście, jeśli w danym roku podatkowym jedynie nabyłeś kryptowaluty, to nie masz obowiązku zapłaty podatku.

Jednak warto zauważyć, że wygenerowałeś w ten sposób koszt, który ma znaczącą rolę w przyszłych latach, gdy sprzedasz swoje kryptowaluty z zyskiem. W momencie sprzedaży kryptowalut, kwotę, za którą nabyłeś swoje waluty wirtualne będzie odliczona od przychodu, a co za tym idzie, należny podatek będzie niższy.

Każdy woli płacić niższe podatki od kryptowalut, dlatego tak ważne jest, aby zastosować się do tej zasady. Szczególnie, że koszt ten kumuluje się i przenosi na lata następne. Wskazane korzyści nie powinny być jedyną motywacją, aby takie koszty wykazywać na bieżąco w deklaracji rocznej, gdyż taki wymóg narzuca wprost ustawa.

Warto też pamiętać, że zdarzenie podatkowe, które uwzględniamy w PIT-38, powstaje w momencie wymiany krypto–fiat, czyli np. przy wymianie BTC na USD. Jeśli wymienisz jedną kryptowalutę na inną (np. BTC na ETH), to jest to jedyny przypadek, gdy jest to transakcja neutralna podatkowo i nie ich nie uwzględniamy w deklaracji podatkowej.

Podatek od kryptowalut

Wymiana krypto–fiat nie jest jedynym przypadkiem, kiedy następuje odpłatne zbycie waluty wirtualnej. Inne operacje z użyciem kryptowalut, które stanowią zdarzenie podatkowe to również ich zamiana na produkty, dobra i usługi, czy też prawa majątkowe.

W praktyce oznacza to, że używając karty płatniczej ulubionej giełdy kryptowalut do zakupu kawy lub hot-doga, tym samym dokonując płatności w kryptowalutach, to należy traktować to na równi z sprzedażą kryptowalut za waluty fiat. To ważne, gdyż wiele użytkowników takich kart może nie zdawać sobie o tym sprawy.

Jak najprościej rozliczyć się z handlu kryptowalutami?

Jedną z opcji jest skorzystanie z najdłużej działającej polskiej aplikacji do wspomagania rozliczeń z handlu kryptowalutami rozliczkryptowaluty.pl, która posiada wsparcie dla 13 najpopularniejszych platform, między innymi: Binance, Coinbase, Zonda, Revolut i wiele innych, z którymi możesz połączyć się w łatwy sposób poprzez API, jak również zaimportować operacje z pliku wygenerowanego na stronie giełdy.

Dodatkowo, jeśli handlowałeś na giełdzie, która aktualnie nie posiada wsparcia, bądź sprzedawałeś krypto w kantorze lub bitomacie, możesz przygotować odpowiedni plik Excel i zaimportować swoje transakcje do systemu.

Na stronie rozliczkryptowaluty.pl znajdziesz instrukcje dla każdej wspieranej giełdy. To sprawia, że cały proces odbywa się w prosty sposób. Dzięki temu integracja przez API, jak również import pliku pobranego z giełdy stają się bezproblemowe. Dostępny jest również przewodnik, który ułatwi wprowadzenie danych za pomocą generycznego pliku w formacie CSV lub Excel, w przypadku handlu P2P, kantorów lub też nieobsługiwanych giełd.

Co oferuje platforma rozliczkryptowaluty.pl?

Platforma posiada w swojej ofercie szeroki wybór planów dostosowany do ilości transakcji, których dokonałeś w poprzednim roku podatkowym. Istnieje możliwość bezpłatnego wypróbowania aplikacji, a nawet bezpłatne wygenerowanie raportu, jeśli liczba Twoich transakcji w danym roku podatkowym nie przekroczyła 10.

Plany podzielone są według zakresu dokonanych transakcji, niezależnie od ilości giełd, bądź też kantorów, w których handlowałeś. Dodatkowo, jeśli dużo trade’owałeś i nie wiesz, ile masz transakcji na swoich kontach, aplikacja poinformuje Cię, że przekroczyłeś limit transakcji i wskaże ich ilość. Dlatego w takim przypadku warto zacząć od mniejszego planu. W przypadku rozszerzenia planu, nie musisz kupować drugiego planu, a tylko dopłacić różnicę w cenie pomiędzy nimi.

Jakie są dodatkowe zalety z korzystania z platformy rozliczkryptowaluty.pl?

Główną zaletą korzystania z platformy jest sporządzenie przejrzystego raportu podatkowego, który zawiera dokumentację wszystkich transakcji kryptowalutowych w jednym miejscu, uszeregowanych chronologicznie. Pomimo że w rozliczeniu rocznym uwzględniamy tylko transakcje krypto-fiat, warto także posiadać dokumentację wszystkich transakcji, także tych krypto-krypto.

Może mieć to znaczenie przy kontroli Urzędu Skarbowego, gdy np. większość naszych transakcji opiera się na tradingu krypto-krypto i posiadamy tylko dwie transakcje krypto-fiat na przykład w postaci zakupu 0,5 ETH i sprzedaż 4 ETH. Może to rodzić niejasności w przypadku, gdy nie będziemy w stanie wykazać transakcji, które prowadziły do takich wyników.

Oprócz wspomnianej wyżej kwestii, warto także posiadać skumulowany raport transakcji dla potrzeb własnych, aby mieć czytelny wgląd do własnych transakcji i działań na giełdzie.

Na koniec wspominamy o kodzie rabatowym od rozliczkryptowaluty.pl, który został przygotowany specjalnie dla czytelników CrypS.pl. Kod CRYPS_10 upoważnia do 10% rabatu na zakup dowolnego planu z oferty portalu.

Podatek od kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.