Rosyjski sąd usuwa Binance z listy zakazanych stron | Wiadomości | CrypS.

Rosyjski sąd usuwa Binance z listy zakazanych stron

Michał Misiura
binance

Domena giełdy kryptowalut Binance nie będzie blokowana na terenie Rosji. Sąd Okręgowy w Archangielsku uchylił decyzję o dodaniu platformy do listy zakazanych stron.

Wyrok, który zapadł 20 stycznia pozwoli giełdzie na normalne funkcjonowanie na terenie Rosyjskiej Federacji.

Kłopoty prawne Binance’a zaczęły się w momencie, gdy sąd miejski w Mirnym, w obwodzie Archangielskim, uznał, że znajdujące się na stronie giełdy informacje o bitcoinach są nielegalne. Postępowanie, prowadzone na wniosek lokalnej prokuratury, toczyło się od kwietnia 2020 roku. Decyzja o zablokowaniu domeny giełdy zapadła w czerwcu.

Historię ubarwia fakt, że Mirny to 30-tysięczne zamknięte miasto, będące osiedlem mieszkaniowym przy bazie rakiet balistycznych. Być może dlatego przedstawiciele Binance’a nie zostali poinformowani o toczącej się sprawie, ani o wyroku, który zapadł. Dowiedzieli się o nich dopiero 24 września, gdy Roskomnadzor, czyli organ cenzurujący rosyjski Internet, nakazał giełdzie usunąć „nielegalne treści” pod groźbą zablokowania domeny. Binance trafiło wówczas na listę zakazanych stron.

Prawny bubel

Wielu ekspertów wyrażało opinie, że decyzja podjęta przez sąd w Mirnym jest trudna do obrony z perspektywy rosyjskiego prawa. Prokuratura wszczęła postpowanie z pogwałceniem podstawowych procedur i działała całkowicie jednostronnie. Nie wyjaśniła nawet jasno, które informacje na stronie binance.com są nielegalne. Jak podawał portal Forklog, w uzasadnieniu prokuratury można było przeczytać, że Binance „zapewnia obieg bitcoinów, wymieniając je na walutę fiducjarną” oraz że:

Określona kryptowaluta nie ma rzeczywistej wartości i nie zawiera informacji o jej posiadaczach. Proces wydawania i obiegu bitcoinów jest całkowicie zdecentralizowany i nie ma możliwości jego regulacji, w tym przez państwo, co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Przedstawiciel Binance w Federacji Rosyjskiej i WNP, Gleb Kostarev, zapowiedział podważenie wyroku w sądzie wyższej instancji. Wczorajszy wyrok, cofający decyzje mirnyjskiego sądu i Roskomnadzoru, skomentował w rozmowie z Forklog, słowami:

Cieszymy się, że udało nam się skutecznie zakwestionować blokadę domeny i decyzję sądu w odpowiednim czasie. Mamy nadzieję, że wraz z przyjęciem przejrzystych przepisów w zakresie regulacji kryptowalut w Rosji takie przypadki staną się przeszłością, a niepewność regulacyjna nie będzie już negatywnie wpływać na rozwój projektów kryptowalutowych w Rosji.

binancereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.