Rosjanie dokonują rocznie transakcje krypto warte ponad 5 miliardów dolarów | Wiadomości | CrypS.

Rosjanie dokonują rocznie transakcje krypto warte ponad 5 miliardów dolarów

Maciej Żerelik
Osoby prywatne, jak i organizacje muszą zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej otrzymane kryptowaluty

Bank centralny Rosji przedstawił raport na temat stabilności finansowej. Instytucja podkreśliła w nim, że kraj ten jest bardzo aktywny globalnie jeśli chodzi o krypto transakcje. Według Banku Rosji, całkowite roczne wolumeny kraju wynoszą 5 miliardów dolarów lub około 350 miliardów rubli.

Nie wyjaśnił on jednak, czy takie szacunki opierają się na cenach Bitcoina (BTC), które znacznie wzrosły od czasu opracowania badania w lipcu tego roku.

Rosja znajduje się też w czołówce krajów pod względem udziału w rynku wydobycia kryptowalut. W raporcie czytamy:

Związek między walutami cyfrowymi a sektorem finansowym pozostaje w tej chwili ograniczony. Jednak szybki wzrost i powszechne przyjęcie walut cyfrowych spowodowałoby wyższe ryzyko zarówno w skali globalnej, jak i dla rosyjskiego rynku finansowego.

Wyniki badania pojawiają się w pośród innych dyskusji dot. kryptowalut w tym kraju. Mowa tu o zbliżającym się uruchomieniu prototypu cyfrowego rubla i rozważaniach władz na temat aktywów cyfrowych jako sposobu na uchylanie się od płacenia podatków.

Daniil Egorov, szef rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej (FTS), wyraził swoje obawy, że kryptowaluty mogą być sposobem na uchylanie się od opodatkowania. Podczas wywiadu z agencją informacyjną RBC, Egorov wspomniał, że organ podatkowy „uważnie obserwuje” rynek kryptowalut i ocenia jego potencjał do „erozji podstawy opodatkowania kraju”.

Rosja poczyniła postępy w swojej inicjatywie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Kraj ten opracuje prototyp cyfrowego rubla już na początku 2022 roku i jest gotowy do uruchomienia programu pilotażowego. Bank Rosji planuje podobno pobierać opłaty za wszystkie transakcje CBDC.

Osoby prywatne, jak i organizacje muszą zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej otrzymane kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.