Bank Rosji planuje pilotaż cyfrowego rubla do końca 2021 roku | Wiadomości | CrypS.

Bank Rosji planuje pilotaż cyfrowego rubla do końca 2021 roku

Maciej Żerelik
rosja opracuje cbdc

Bank Rosji planuje uruchomienie prototypu waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) i rozpoczęcie pilotażu już pod koniec 2021 roku. Takie informacje ujawnił wiceprezes banku, Alexey Zabotkin.

Przemawiając podczas wydarzenia online organizowanego przez Rosyjską Szkołę Ekonomiczną, Zabotkin powiedział, że bank centralny planuje zakończyć prace nad prototypem do końca lub w przyszłym roku. Prototyp pozwoli ludziom przetestować cyfrową wersję rubla, ale nie pozwoli na transakcje w czasie rzeczywistym.

W przyszłym roku, na podstawie tego prototypu, rozważymy dalszy rozwój, a następnie uruchomimy rundy testowe.

– powiedział Zabotkin.

Rosyjski bank centralny po raz pierwszy ogłosił swoje plany wprowadzenia cyfrowej waluty w połowie października ubiegłego roku. W oficjalnym dokumencie konsultacyjnym opisano wówczas walutę jako „dodatkową formę pieniądza obok gotówki”.

Projekt spotkał się jednak z niepowodzeniem, ponieważ w styczniu 2021 roku stowarzyszenie rosyjskich banków i firm fintech zwróciło uwagę na wady fiata opartego na blockchainie. Wyrazili oni obawy przed jego wykorzystaniem przez oszustów.

Mimo to 83 procent respondentów dokumentu konsultacyjnego poparło inicjatywę rosyjskiego banku centralnego. Olga Skorobogatova, pierwszy zastępca gubernatora Banku Rosji, potwierdziła w zeszłym miesiącu, że regulator monetarny przystąpi do realizacji proponowanego przez siebie modelu CBDC.

Rosyjscy urzędnicy muszą deklarować swoje inwestycje

Niedawno rząd Rosji publicznie zwrócił się do swoich urzędników państwowych z prośbą o ujawnienie, czy posiadają oni kryptowaluty i czy nimi handlują. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nowe wytyczne, a pierwszy termin raportowania wyznaczono na 30 czerwca 2021 roku. Warto zwrócić uwagę, że nie określono żadnych konkretnych progów, od których trzeba by zgłaszać swoje inwestycje. Jednak wcześniejsze propozycje nakładały obowiązek zadeklarowania cyfrowych aktywów, jeśli całkowita wartość transakcji w roku przekroczy 600 000 rubli rosyjskich (około 8 200 dolarów).

rosja opracuje cbdcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.