Ripple grozi miliardowa kara. ''Chcą nas zastraszyć'' - komentuje prawnik firmy | Wiadomości | CrypS.

Ripple grozi miliardowa kara. ”Chcą nas zastraszyć” – komentuje prawnik firmy

Jacek Walewski
Ripple SEC

Jak przekazał dyrektor prawny Ripple, Stuart Alderoty, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zwróciła się do nowojorskiego sędziego o nałożenie grzywien i kar w wysokości 2 miliardów USD na… Ripple Labs Inc.


  • SEC chce, by sąd obciążył Ripple karami i grzywami o wartości 2 mld USD,
  • Wszystko wpisuje się w trwający od 2020 r. spór pomiędzy dwoma podmiotami.

Ripple oberwie od SEC?

Jak przyznał ekspert Ripple, SEC chce nałożyć na firmę kary w wysokości 2 mld USD. Jak zamierza na to zareagować spółka?

Nasza odpowiedź zostanie złożona w przyszłym miesiącu, ale jak wszyscy wielokrotnie widzieliśmy, jest to organ regulacyjny, który używa oświadczeń, które są fałszywe, błędnie scharakteryzowane i mające na celu wprowadzenie w błąd

– napisał Alderoty w poniedziałek w X.

Zamiast wiernie stosować prawo, SEC nadal chce ukarać i zastraszyć Ripple – i całą branżę

– dodał.

Jeszcze dalej idzie CEO firmy, Brad Garlinghouse:

SEC [Gary’ego] Genslera wielokrotnie działała poza prawem – nie umknęło to uwadze sędziów upominających agencję za „rażące nadużycie władzy powierzonej jej przez Kongres” (sprawa DEBT Box) oraz za działanie bez „wiernego przestrzegania prawa” (Ripple). Nie zapominajmy również o braku uwagi Genslera w sprawie SBFraud [nawiązanie do upadku FTX].

Spór, który trwa od 2020 r.

Wszystko powyższe wpisuje się w walkę na linii SEC-Ripple, która trwa od 2020 r. Wtedy to agencja rządowa USA oskarżyła kryptowalutową firmę o zebranie 1,3 miliarda USD ze sprzedaży XRP. Problem polega na tym, że urzędnicy uznali token za niezarejestrowany papier wartościowy. Niezarejestrowany, czyli de facto nielegalny.

Kilka miesięcy temu wiele wskazywało na to, że konflikt dobiegł końca. W zeszłym roku sędzia Analisa Torres orzekła, że część podaży XRP została sprzedana w pełni legalnie.

Nie naruszono więc przepisów dotyczących papierów wartościowych. Chodziło o te tokeny, które trafiły na wolny rynek. Sędzia orzekła jednak też, że bezpośrednia sprzedaż XRP inwestorom instytucjonalnym oznaczała złamanie prawa, bowiem w takim wariancie oznaczała handel papierami wartościowymi. Jak widać, wyrok ten nie zadowolił chyba SEC.

Ripple SECreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.