Raport PwC: 80% banków centralnych rozważa CBDC | Wiadomości | CrypS.

Raport PwC: 80% banków centralnych rozważa CBDC

Anna Sutowicz
Raport PwC: 80% banków centralnych rozważa CBDC

Badania przeprowadzone przez firmę księgową PwC wskazują, że 80% banków centralnych wyraziło zainteresowanie wprowadzeniem cyfrowej waluty (CBDC) albo już to zrobiło. PwC opisuje również poziom dojrzałości banków.

Cyfrowa przyszłość pieniądza

CBDC umożliwia dokonanie bardziej efektywnych, tańszych a przy tym całodobowych płatności transgranicznych w branży usług finansowych. Według analityków firmy księgowej PwCzdecydowana większość banków centralnych rozważa uruchomienie cyfrowej waluty (CBDC) albo już to zrobiło. Analitycy PwC spodziewają się, że CBDC przyniesie znaczne korzyści transgranicznym transakcjom i gospodarkom.

Detaliczne CBDC z wyższym poziomem dojrzałości

Globalny indeks PwC CBDC 2022 analizuje i klasyfikuje wiodące projekty CBDC zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Raport wskazuje, że detaliczne CBDC uzyskały wyższy poziom dojrzałości, w porównaniu do ich hurtowych odpowiedników.

W kategorii handlu detalicznego zasługują na uwagę na przykład Bahamy. To pierwszy kraj, który wprowadził CBDC – Sand Dollar. Na szczycie sprzedaży hurtowej znalazła się Tajlandia i Hongkong, ze względu na swój wspólny projekt mBridge skoncentrowany na płatnościach transgranicznych.

Haydn Jones, specjalista ds. blockchain i kryptowalut w PwC UK skomentował poziom dojrzałości i gotowości, na którym znajdują się obecnie banki centralne na całym świecie. Powiedział:

Kraje są na różnym poziomie dojrzałości z CBDC, a każdy kraj ma inne czynniki motywujące. Zwiększenie integracji finansowej, ułatwienie płatności transgranicznych i kontrola przestępczości finansowej to czynniki, które wchodzą w grę. Spodziewamy się, że badania, testy i wdrażanie CBDC zintensyfikują się w 2022 roku.

Indeks ocenia obecny etap rozwoju projektu CBDC, z uwzględnieniem opinii banku centralnego i interesu publicznego.

Cyfrowe euro

Komisja Europejska ma niebawem przedstawić konsultacje w sprawie wszelkich przepisów, niezbędnych do wsparcia nowego cyfrowego euro. Chociaż jeszcze nie została podjęta formalna decyzja, czy cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) zostanie wyemitowana, to Unia Europejska już zastanawia się w jaki sposób powiązać innowacje płatnicze z regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe cyfrowe euro miałoby zapewnić większą prywatność przy mniejszych transakcjach, jednakże nie pozwoli na pełną anonimowość.

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że Europejski Bank Centralny rozpoczął fazę badań nad projektem cyfrowego euro, która potrwa 24 miesiące. Obiecano wówczas ochronę prywatności i niższe zużycie energii niż w przypadku BTC.

Raport PwC: 80% banków centralnych rozważa CBDCreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.