ECB potwierdza rozpoczęcie prac nad cyfrowym euro | Wiadomości | CrypS.

ECB potwierdza rozpoczęcie prac nad cyfrowym euro

Redakcja
EBC i cyfrowe euro (CBDC UE)

Europejski Bank Centralny rozpocznie fazę badań nad projektem cyfrowego euro, która potrwa 24 miesiące. Organizacja obiecała ochronę prywatności, a także niższe zużycie energii niż w przypadku Bitcoina.

Chociaż idea cyfrowej waluty banku centralnego pojawia się już od lat, EBC nigdy nie wykazał szczerego zainteresowania tym tematem. W przeszłości urzędnicy banku, w tym prezes Christine Lagarde, przedstawiali możliwości, ale nigdy konkretne plany.

Teraz jednak sytuacja uległa zmianie. 14 lipca instytucja ogłosiła, że “postanowiła rozpocząć fazę badań nad projektem cyfrowego euro”, która potrwa dwa lata.
W tym okresie departament badawczy EBC “zajmie się kluczowymi kwestiami dotyczącymi projektu i dystrybucji”, ponieważ cyfrowa wersja euro “musi być w stanie zaspokoić potrzeby Europejczyków”.

Jednocześnie CBDC powinno pomóc “zapobiegać nielegalnym działaniom i unikać niepożądanego wpływu na stabilność finansową i politykę monetarną.”

 


Niemniej jednak bank potwierdził swoje intencje, aby cyfrowe euro uzupełniało gotówkę, a nie ją zastępowało.

Minęło dziewięć miesięcy odkąd opublikowaliśmy nasz raport na temat cyfrowego euro. W tym czasie przeprowadziliśmy dalsze analizy, zasięgnęliśmy opinii obywateli i specjalistów oraz przeprowadziliśmy kilka eksperymentów z zachęcającymi wynikami. Wszystko to sprawiło, że postanowiliśmy wrzucić wyższy bieg i rozpocząć projekt cyfrowego euro.

– skomentowała teraz Lagarde.

Co więcej, prezes EBC dodała, że produkt końcowy musi gwarantować, że Europejczycy nadal “mają dostęp do najbezpieczniejszej formy pieniądza – pieniądza banku centralnego”.

W oświadczeniu obiecano, że energia potrzebna do stworzenia cyfrowego euro będzie “znikoma w porównaniu z zużyciem energii i śladem ekologicznym kryptowalut, takich jak bitcoin.” Oczywiście, warto tutaj podkreślić, że cyfrowe euro prawdopodobnie nie będzie miało wiele wspólnego z kryptowalutami.

Temat rzekomego wpływu BTC na środowisko jest ostatnio bardzo elektryzujący. Szczególnie po tym, jak Elon Musk z Tesli poruszył ten temat. Od tego czasu, Chiny również rozpoczęły ogólnokrajową rozprawę z górnictwem, powołując się właśnie na kwestie środowiskowe.

EBC i cyfrowe euro (CBDC UE)reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.