Raport Certik: większość ataków na DeFi ma związek z centralizacją | Wiadomości | CrypS.

Raport Certik: większość ataków na DeFi ma związek z centralizacją

Mariusz Przepiórka
Kongres obawia się, że DeFi to finansowy 11 września

Certik, firma zajmująca się bezpieczeństwem i audytem blockchain, opublikowała raport, z którego wynika, że najczęstszy wektor ataku w przypadku włamań do zdecentralizowanych protokołów finansowych w 2021 roku miał związek z centralizacją. Firma analizuje również rozwój DeFi w 2021 roku i sukces nowych sieci, takich jak Avalanche i BSC, które stały się alternatywą dla wysokich opłat Ethereum.

Nowy raport Certik wykazał, że w 2021 roku hakerzy przejęli 1,3 mld USD w atakach z wykorzystaniem pojedynczych punktów awarii. Certik przeprowadził 1737 audytów inteligentnych kontraktów w ciągu roku i znalazł 286 przypadków ukrytych zagrożeń centralizacji.

Pojedyncze punkty awarii dużym zagrożeniem

W raporcie stwierdzono, że centralizacja jest sprzeczna z etosem DeFi i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Pojedyncze punkty awarii mogą zostać wykorzystane zarówno przez wyspecjalizowanych hakerów, jak i złośliwych insiderów.

Jednym z protokołów, który ucierpiał z powodu tego typu luki był BZX, gdy w listopadzie atakującemu udało się wyłudzić dwa klucze prywatne za pomocą wiadomości e-mail. Napastnik przejął wówczas kontrolę nad 55 mln USD z tego protokołu.

Duży rozwój sektora DeFi

W raporcie zwrócono również uwagę na ogromny rozwój środowiska DeFi w ubiegłym roku. Certik stwierdza, że wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach (dex) potroił się, całkowita wartość środków zablokowanych w protokołach opartych na DeFi wzrosła czterokrotnie.

Wyraźnie widać, że istnieje ogromny apetyt na zdecentralizowane aplikacje oparte na inteligentnych kontraktach, które umożliwia Ethereum. Do wzrostu popularności przyczyniły się przede wszystkim DeFi, NFT i inne aplikacje, takie jak ENS (Ethereum Name System).

Wyzwania, z jakimi borykała się sieć Ethereum w zakresie skalowania sprawiły jednak, że wielu konkurentów zdołało odebrać Ethereum jedną trzecią udziałów w sektorze DeFi. Certik stwierdza, że w zakresie DeFi znacznie popularniejszym wyborem były takie sieci, jak Binance Smart Chain, Solana, Terra, Avalanche, Fantom i Polygon.

Kongres obawia się, że DeFi to finansowy 11 września
reklama
reklama