Przesłuchanie Genslera ponownie nie obyło się bez kontrowersji. Co szef SEC powiedział tym razem? | Wiadomości | CrypS.

Przesłuchanie Genslera ponownie nie obyło się bez kontrowersji. Co szef SEC powiedział tym razem?

Jacek Walewski

Szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, ponownie był przesłuchiwany przez kongresmenów. Nie obyło się bez sporych emocji.


Gary Gensler zeznawał przed Kongresem

27 września przewodniczący SEC ponownie stanął przed kongresmenami i odpowiadał na ich pytania. Nie zabrakło tych dot. rynku kryptowalut.

Gensler kontynuuje swoją narrację i krytykował sposób, w jaki firmy z rynku cyfrowych aktywów zarządzają funduszami swoich klientów. Do tego nie chciał jasno odpowiedzieć na pytanie dot. tego, co Komisja zamierza zrobić z wnioskiem Grayscale dot. powstania bitcoinowego ETF-a.

Komisja nadal rozważa tę kwestię

– stwierdził Gensler i dodał, że „ma ogromny szacunek do sądów”.

Przypomnijmy, że sędzia Sądu Apelacyjnego DC stwierdziła w sierpniu, że SEC musi ponownie przeanalizować wniosek o wydanie funduszu ETF na bitcoina od Grayscale. Uznała, że odrzucenie przez agencję wniosku od tego podmiotu było „arbitralne i kapryśne”.

Kongresmen Patrick McHenry wskazał na „pasmo porażek SEC w sądach” i skrytykował jej „krucjatę przeciwko ekosystemowi cyfrowych aktywów”, która według niego powoduje zamieszanie i „trwałe szkody” na rynku.

Czy BTC to papier wartościowy?

Gensler potwierdził potem, że bitcoin „nie jest papierem wartościowym”.

Nie spełnia testu Howeya, który jest prawem obowiązującym w tym kraju

– powiedział.

Kolejny polityk, Ritchie Torres, wykorzystał zaś swój czas, aby zadać Genslerowi pytania dotyczące jego interpretacji tego, co stanowi umowę inwestycyjną, a co nie. Zapytał go, czy zakup fizycznej karty kolekcjonerskiej z serii Pokemon stanowi transakcję na rynku papierów wartościowych.

Nie wiem, jaki jest kontekst

– odarł szef SEC. Ostatecznie doszedł jednak do wniosku, że karta z Pokemonem nie jest to papierem wartościowym, jeśli jest kupowana w sklepie.

Gdybym miał kupić stokenizowaną kartę Pokemon na giełdzie cyfrowej za pośrednictwem blockchaina, czy byłoby inaczej?

– dopytał kongresmen.

Musiałbym wiedzieć więcej

– unikał jasnej odpowiedzi Gensler.

„Chciałbym, żebyś został zwolniony”

Kongresmen Warren Davidson, który jest znany z obrony rynku kryptowalut, powiedział w pewnym momencie do Genslera, że czeka aż ten zostanie zdymisjonowany.

Chciałbym, żeby administracja Bidena powiedziała, że zostałeś zwolniony

– powiedział. Potem oskarżył Genslera o nadużywanie przez niego roli przewodniczącego SEC.

Sam urzędnik wskazał też, że SEC przygotowuje się na potencjalne zawieszenie działalności rządu USA, które może nastąpić już w przyszłym tygodniu.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.