Przekazano 6 mln USD krypto dotacji ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Przekazano 6 mln USD krypto dotacji ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Anna Sutowicz
Darowizny w kryptowalutach na rzecz Turcji i Syrii

Społeczność krypto przekazała blisko 6 mln USD ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.


Wygląda na to, że społeczność związana z rynkiem kryptowalut zmobilizowała się, by pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Według raportu firmy analitycznej Chainalysis, na ten cel przekazano blisko 6 milionów dolarów darowizn w kryptowalutach. Grupy otrzymujące fundusze to między innymi Kampania Pomocy Humanitarnej, Turecki Czerwony Półksiężyc, Save the Children, Project Hope i inne.

Jedną z zalet kryptowaluty jest to, że zapewnia ona możliwość szybkiego udzielenia wsparcia, podczas gdy mobilizacja tradycyjnego finansowania trwa dłużej. Zwłaszcza w kraju objętym sankcjami, takim jak Syria, ustanowienie odpowiednich kanałów dystrybucji waluty fiducjarnej może opóźnić terminową i krytyczną pomoc. Dodatkowo, gdy bank może potrzebować kilku dni roboczych na przetworzenie transakcji wysłanej na całym świecie (i tygodni na założenie odpowiednich kont), przelewy kryptowalut mogą nastąpić w ciągu kilku minut – czytamy w raporcie Chainalysis.

Dyrektor Chainalysis, Kim Grauer zauważył, że kryptowaluta lub blockchain w całości, zwłaszcza ze względu na szybkość transakcji, zapewnia szybkie wsparcie pieniężne w momentach kryzysu. Podkreślił również, że zgromadzone dane to kolejny silny argument za użytecznością kryptowalut w ułatwianiu darowizn i wsparcia podczas kryzysów.

Poza powyższą darowizną, kilka giełd kryptowalutowych, między innymi Binance, Bitfinex, OKX i Kucoin, przekazało ponad 9 mln USD na wsparcie ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Krypto darowizny na rzecz Ukrainy

To nie pierwszy raz, kiedy kryptowaluty okazały się pomocne w czasie kryzysów i nagłych wypadków. Na przykład, do 28 marca ubiegłego roku, nieco więcej niż miesiąc po rozpoczęciu wojny, użytkownicy kryptowalut przekazali już ponad 56 mln USD na pomoc dla ukraińskiego rządu i obywateli. Kryptowaluty mają taki sam potencjał, aby zapewnić szybką pomoc ofiarom w Turcji i Syrii.

Darowizny w kryptowalutach na rzecz Turcji i Syriireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.