Pikieta przed biurem Binance’a w Szanghaju | Wiadomości | CrypS.

Pikieta przed biurem Binance’a w Szanghaju

Autor: Marek Lesiuk
Binance - FTX

Pięciu użytkowników Binance’a, powszechnie znanej i obecnie największej na świecie giełdy kryptowalut, protestowało 25 maja przed szanghajskim biurem firmy przeciwko stratom na tokenach FTX, – poniesionym, wg nich, z winy giełdy.

Protestujący udali się przed biuro firmy – którego zresztą, wedle jej oświadczenia, oficjalnie w Szanghaju nie ma – aby sprzeciwić się polityce giełdy, wskutek której, jak twierdzą, ponieśli wielkie szkody finansowe.

FTX – ryzykowny token

Miały one powstać na skutek operacji na oferowanych przez Binance tokenach FTX – zarówno w toku initial coin offering, jak i później, z powodu niemożności dobrowolnego zamknięcia pozycji inwestycyjnych opiewających na FTX.

Tokeny FTX umożliwiają w łatwy (i dostępny także dla mało obeznanego użytkownika) sposób zwiększenie wymiarów dźwigni finansowej inwestycji. Co oczywiste – wiąże się z tym jednakże zwiększone ryzyko.

Załamanie i reakcja Binance’a

W momencie gwałtownego spadku ceny bitcoina 12 marca, w stosunku do którego indeksowane były FTX, wielu użytkowników poniosło ogromne straty. Binance wycofało tokeny z oferty, likwidując istniejące pozycje (po ówczesych, wybitnie niekorzystnych dla inwestorów kursach).

Wielu z nich wini giełdę za swoje straty, oskarżając ją o arbitralność posunięć, żerowanie na niezorientowaniu klientów, a przede wszystkim – brak odpowiedniego poinformowania i ostrzegania chętnych przed ryzykiem.

Nasz klient – nasz pan?

Binance broni się, twierdząc, że ostrzeżenia były wprost natarczywe, choć przyznaje zarazem, że zdarzały się problemy z dokładnością i aktualnością danych, które dostarczane były użytkownikom (dodając jednakże, że nie przełożylo się to na jakiekolwiek straty).

Poszkodowani rozważają pozew zbiorowy, bowiem oferta giełdy w kontekście ew. rekompensaty strat – w formie wartych kilkaset dolarów voucherów bądź kilkumiesięcznych pakietów VIP na platformie – jest ich zdaniem, w kontekście wielotysięcznych strat, niepoważna.

Binance - FTXreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.