Program pilotażowy szwedzkiej e-korony potrwa do 2022 roku | Wiadomości | CrypS.

Program pilotażowy szwedzkiej e-korony potrwa do 2022 roku

Michał Misiura
bank szwecji rozważa przygotowanie kraju na e-koronę - szwedzkie cbdc

Szwedzki bank centralny, Riksbank, ogłosił przedłużenie programu pilotażowego cyfrowej korony. Badania nad CBDC skandynawskiego kraju potrwają do końca lutego 2022 roku. 

Poza informacją o oddaleniu terminu zakończenia pilotażu, w ogłoszeniu na stronie szwedzkiego banku centralnego, przedstawiono także kluczowe działania, zaplanowane na 2021 rok:

Celem na nadchodzący rok jest dalszy rozwój rozwiązania technicznego, z naciskiem na wydajność, skalowalność, testowanie funkcji off-line oraz wprowadzenie zewnętrznych uczestników do środowiska testowego. – czytamy w oświadczeniu Riksbanku.

Głównym zadaniem programu pilotażowego e-korony jest poszerzenie wiedzy Riksbanku na temat tego rodzaju aktywów. Tak jak informowano w grudniu zeszłego roku, decyzja o wyemitowaniu szwedzkiego CBDC musi zapaść na szczeblu politycznym. Do tej pory nie doszło jednak do żadnych postanowień, a temat projektu nie został wciąż poddany publicznej debacie.

Mimo to szwedzki bank centralny pozostaje aktywnym uczestnikiem światowych trendów i w ubiegłym roku rozpoczął badania nad własnym CBDC. Pilotaż e-korony odbywa się we współpracy z lokalnym potentatem informatycznym – spółką Accenture. Próbna wersja szwedzkiego CNDC jest budowana na prywatnym blockchainie Corda firmy R3. Oznacza to, że dostęp do projektu ogranicza się do wąskiego grona osób.

Bezgotówkowa Szwecja

Zgodnie z badaniami banku centralnego Szwecji transakcje gotówkowe w kraju to mniej niż 10% ze wszystkich dokonywanych płatności. Ankieta była przeprowadzana przed pandemią i należy się spodziewać, że Coivid-19 mógł wpłynąć jedynie na dalsze odchodzenie społeczeństwa od fizycznej waluty. W tej sytuacji wprowadzenie CBDC mogłoby okazać się korzystnym krokiem, który pozwoli na szybsze i bezpieczniejsze płatności oraz usprawni zarządzenie publicznymi finansami. Riksbank nie myśli jednak o całkowitym wyparciu gotówki i według założeń pilotażu e-korona miałaby stanowić jej uzupełnienie.

bank szwecji rozważa przygotowanie kraju na e-koronę - szwedzkie cbdc
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.