Problemy Malty w drodze do stworzenia “blockchainowej wyspy” | Wiadomości | CrypS.

Problemy Malty w drodze do stworzenia “blockchainowej wyspy”

Mariusz Przepiórka
Blockchainowa wyspa na malcie i ich problemy z bankami Blockchain

Minister Finansów i Zatrudnienia Malty Clyde Caruana przyznał, że krajowy plan, aby stać się “blockchainową wyspą” napotyka na trudności. Są one związane z niechęcia lokalnych banków do współpracy z innowacyjnymi firmami.

W rozmowie z lokalnym portalem informacyjnym Lovin Malta Caruana powiedział, że tylko nielicznym spółkom udało się pozyskać wsparcie banków. W jego opinii tradycyjne banki skreśliły branżę blockchain już na starcie. Caruana podkreślił, że banki muszą być przekonane do pomysłu, w przeciwnym razie realizacja założonej strategii będzie bardzo trudna.

Brak zainteresowania banków i umiejętności

Minister zwrócił uwagę na potrzebę inwestycji w budowę umiejętności niezbędnych do wsparcia rozwijającego się sektora blockchain. Jego zdaniem Malta wciąż ma potencjał, ale aby osiągnąć zamierzony cel, konieczna jest ciężka praca. Sceptycyzm sektora bankowości detalicznej ma wpływ nie tylko na blockchain, ale także na inne powstające branże, takie jak wsparcie dla medycznej marihuany na wyspie. Oprócz wspomnianego braku zainteresowania ze strony banków, minister zwrócił również uwagę na brak lokalnych umiejętności.

Nie chodzi tylko o to, czy branża jest nowa czy stara, ale również o umiejętności. Jeśli inwestorzy nie znajdą tego, czego potrzebują, następnym razem zastanowią się dwa razy. Jeśli chcemy nadal przyciągać inwestycje na Maltę, musimy mieć pewność, że mamy to, czego potrzeba w zakresie umiejętności – powiedział Caruana.

Maltański parlament uchwalił w 2018 roku przepisy przyjazne dla sektora blockchain w ramach dążenia do przekształcenia się w globalny hub kryptowalutowy i DLT. Wyspa szybko stała się wówczas siedzibą biur największych na świecie giełd kryptowalutowych Binance i OKEx.  Jednak po rezygnacji byłego premiera Malty Josepha Muscata w lutym 2020 roku na jaw wypłynęły wiadomości, zgodnie z którymi maltański regulator nie wydał licencji żadnej firmie kryptowalutowej.

Blockchainowa wyspa na malcie i ich problemy z bankamireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.