Prezes szwedzkiego Banku Centralnego mówi, że kryptowaluty będą podlegać regulacji | Wiadomości | CrypS.

Prezes szwedzkiego Banku Centralnego mówi, że kryptowaluty będą podlegać regulacji

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Bank centralny szwecji Sveriges Riksbank

Prezes szwedzkiego banku centralnego zasugerował, że Bitcoin i inne kryptowaluty będą podlegać regulacji, w dużej mierze ze względu na ich wyraźną popularność.

Bloomberg poinformował o komentarzach gubernatora Risbanku Stefana Ingvesa w poniedziałek. Ingves jako jeden z głównych powodów, dla których kryptowaluty muszą zostać uregulowane wymienił pranie pieniędzy:

Kiedy coś staje się wystarczająco duże, w grę wchodzą takie rzeczy jak interesy konsumentów i pranie brudnych pieniędzy[…]więc jest to dobry powód, aby wierzyć, że będzie miała miejsce regulacja.

Obecnie w Szwecji nie istnieją konkretne regulacje dotyczące kryptowalut. Jednak według szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego, Bitcoin podlega obowiązkowym wymogom sprawozdawczym. Kryptowaluty nie są postrzegane przez rząd jako waluta, a bank centralny orzekł, że “kryptowaluty nie są pieniędzmi”.

Szwecja jest jednym z najbardziej postępowych krajów pod względem infrastruktury płatności cyfrowych. W 2018 roku w tym skandynawskim kraju w obiegu znajdowało się zaledwie 1% gotówki. Risbank jest również jednym z najbardziej zaawansowanych banków, jeśli chodzi o plany wydania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Badania rozpoczął już w 2017 roku. Prezes Stefan Ingves powiedział w kwietniu tego roku, że Szwecja może uruchomić swoją e-Kronę w ciągu pięciu lat. To pierwszy naród, który podał ramy czasowe dla uruchomienia CBDC.

Jeśli chodzi o regulację kryptowalut, szwedzki minister ds. rynków finansowych Asa Lindhagen, nazwał to “pracą w toku na poziomie międzynarodowym”. W chwili obecnej szwedzki rząd jest w trakcie rozpoczynania regulacji platform giełdowych. Ponadto ma na oku kwestię prania brudnych pieniędzy.

Najnowszy zakaz kryptowalut Chin wysunął na pierwszy plan kwestię regulacji, a wraz ze Szwecją, Chiny są jednym z najbardziej zaawansowanych krajów pod względem rozwoju walut cyfrowych banku centralnego.

Bank centralny szwecji Sveriges Riksbankreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.