Szwecja kończy pierwszą fazę programu pilotażowego CBDC | Wiadomości | CrypS.

Szwecja kończy pierwszą fazę programu pilotażowego CBDC

Konrad Juszczyk
Szwecja kończy pierwszą fazę programu pilotażowego CBDC

Szwedzki bank centralny Sveriges Riksbank zakończył, pierwszy etap programu pilotażowego e-korony, nakreślając kolejne kroki, które Szwecja chce podjąć, przygotowując się do zostania pierwszym europejskim krajem, który wprowadzi cyfrową walutę banku centralnego.

Szwedzka waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC)

Po ukończeniu pierwszej fazy projektu pilotażowego CBDC, Sveriges Riksbank znalazł kilka krytycznych problemów, które należy rozwiązać, zanim sztokholmczycy będą mogli dokonywać transakcji za pomocą e-korony. W niedawnym badaniu szwedzki bank centralny przedstawił pierwsze wyniki pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego.

e-korona szwedzka

Riksbank przeprowadził symulację podstawowych aspektów potencjalnego systemu CBDC, w tym dostaw płynności za pośrednictwem systemu rozliczeniowego Riksbanku i członków sieci pełniących rolę dystrybutorów e-koron. Bank centralny przeprowadził również symulację potencjalnych użytkowników waluty i instrumentów płatniczych, takich jak aplikacje mobilne. Organ stwierdził, że nowa technologia CBDC wymaga dalszych badań, a skalowalność stanowi główny problem, z którym Riksbank musi się zmierzyć.

W raporcie szwedzkiego banku centralnego zauważono: Rozwiązanie przetestowane w pierwszej fazie pilotażu e-korony spełniło wymagania wydajnościowe określone w postanowieniach publicznych. Miało to jednak miejsce w ograniczonym środowisku testowym, a zdolność nowej technologii do zarządzania płatnościami detalicznymi na dużą skalę wymaga dalszych badań i testów.

Problemy stojące na drodze Riksbanku

Bank centralny zwrócił szczególną uwagę na pewne wyzwania związane z prywatnością, podkreślając, że informacje zawarte w transakcjach e-korony muszą być chronione, aby zachować przepisy dotyczące tajemnicy bankowej i uniknąć ujawniania danych osobowych. Sveriges Riksbank analizuje obecnie, w jakim stopniu informacje przechowywane w historii transakcji można uznać za informacje objęte tajemnicą bankową i czy obejmują one dane osobowe.

Bank centralny szwecji Sveriges Riksbank

Szefowa oddziału e-korony Riksbanku w Sztokholmie, Mithra Sundberg, powiedziała, że szwedzkie CBDC być może będzie wymagać nowych ram prawnych, zanim będzie mogła zostać wykorzystana. Biorąc pod uwagę zakres problemów, które należy rozwiązać, zanim e-korona będzie mogła zostać poważnie rozwinięta, szwedzki bank centralny może kontynuować programy pilotażowe projektu nawet do 2026 roku.

Riksbank oświadczył, że przedłuży umowę z gigantem księgowym Accenture, jako dostawcą technicznym, aby kontynuować testy e-korony. W drugiej fazie pilotażu nacisk zostanie położony na potencjalnych dystrybutorów e-korony, wyniki CBDC w płatnościach detalicznych, a także metody przechowywania cyfrowej waluty. Przetestowana zostanie również funkcjonalność e-korony offline oraz zostanie zbadana integracja z istniejącymi terminalami w punktach sprzedaży. Warto podkreślić, że Szwecja stała się jednym z pierwszych krajów, zainteresowanych pomysłem CBDC na świecie, ogłaszając pilotażową platformę dla e-korony pod koniec 2019 roku.

Szwecja kończy pierwszą fazę programu pilotażowego CBDCreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.