Preinstalowane złośliwe oprogramowanie na smartfonach dotowanych przez rząd USA | Wiadomości | CrypS.

Preinstalowane złośliwe oprogramowanie na smartfonach dotowanych przez rząd USA

Michał Misiura
szkodliwe oprogramowanie wykryte na smartfonach dotowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych

Badacze bezpieczeństwa wykryli złośliwe oprogramowanie na smartfonach Unimax (UMX) U686CL. Tanie urządzenia sprzedawane przez  przez spółkę zależną Virgin Mobile Group, są dotowane w ramach amerykańskiego programu dla ubogich rodzin. 

Firma Malwarebites poinformowała, że od końca 2019 roku pojawiło się kilka raportów, które donosiły o szkodliwym oprogramowaniu, którego nie da się usunąć. Smartfony produkowane w Chinach miały mieć je zainstalowane odgórnie. Badacze postanowi sprawdzić doniesienia i ku ich zaskoczeniu odkryli, że skargi okazały się prawdą. Smartfony Unimax są sprzedawane w ramach dotacji prowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych dla ubogich rodzin.

Jedna z aplikacji telefonu o nazwie Wireless Update – zawiera złośliwe oprogramowanie Adups. Utworzone przez chińską firmę o tej samej nazwie umożliwia dostawcom aktualizowanie jej kodu, do której nie jest wymagana zgoda użytkownika. Od momentu zalogowania się do telefonu, Wireless zaczyna automatycznie instalować aplikacje.

Drugi podejrzany kod został znaleziony w aplikacji Ustawienia. Wstrzyknięto do niej zaciemnione szkodliwe oprogramowanie, które miało działać do uruchamiania popularnego złośliwego kodu HiddenAds.

Badacze z firmy Malwerbites zaznaczyli, że nie mogą powiedzieć czy szkodliwe oprogramowanie zostało zainstalowane przez twórcę telefonu. Mogło wydarzyć się to także podczas transportu, ale na pewno przed tym gdy smartfony trafiły do rąk użytkowników. Z uwagi na umieszczenie oprogramowania w ważnych aplikacjach, bez których telefon przestanie działać, nie można go usunąć. W przypadku zablokowania Adups użytkownik pominie ważne aktualizacje, a usunięcie „Ustawień” jest niemożliwe.

szkodliwe oprogramowanie wykryte na smartfonach dotowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.