Prawie milion adresów posiada przynajmniej 1 BTC | Wiadomości | CrypS.

Prawie milion adresów posiada przynajmniej 1 BTC

Dawid Kucharczyk
bitcoin

Długotrwałe zakotwiczenie Bitcoina poniżej 24 000 USD zapewniło mniejszym inwestorom wiele okazji do zwiększenia wielkości swoich pozycji. Wskazują na to dane on-chain. Obecnie prawie 1 milion adresów posiada ponad 1 BTC, z czego większość została zgromadzona między 2021 a 2023 rokiem.


Wzrost liczby krewetek BTC

Według danych on-chain dostarczonych przez LookIntoBitcoin, na dzień 29 marca istniało 991 670 adresów Bitcoin posiadających ponad 1 BTC. Liczba ta rosła konsekwentnie od czasu powstania Bitcoina. Niemniej jednak zaczęła wzrastać szczególnie szybko po upadku FTX w listopadzie.

W dniu 8 listopada było jeszcze 915 110 takich adresów, a miesiąc później (8 grudnia) już 961 756. Upadek FTX zepchnął cenę BTC do 15 500 USD po raz pierwszy od 2020 roku, dając inwestorom okazję na wejście w rynek w lepszym momencie.

adresy powyzej 1 btc

Producenci portfeli sprzętowych kryptowalut odnotowali rekordową sprzedaż w dniach po bankructwie FTX. To wskazywało na fakt, iż ludzie stracili zaufanie do scentralizowanych portfeli giełdowych. Może również wyjaśniać wzrost sald mniejszych adresów. Giełdy często łączą bowiem tysiące BTC użytkowników w jeden adres w tym samym czasie.

Ponadto, firma Glassnode zauważyła w tym czasie, że “krewetki” – adresy z <1 BTC – dodały rekordową liczbę 96,2 tys. BTC do swoich zbiorowych zasobów w ciągu miesiąca od upadku FTX.

Dystrybucja podaży Bitcoina

W dłuższym okresie czasu liczba portfeli posiadających >0,1 BTC (4 289 243) i >0,01 BTC (11 724 266) również stale rośnie. Tymczasem liczba adresów posiadających >10 BTC lub >100BTC pozostaje stosunkowo płaska od co najmniej 2018 roku. Portfele z >1000 BTC spadły o około 20% od 2021 roku.

Dane z CoinMarketCap pokazują, że tylko około 11% podaży Bitcoina jest w posiadaniu podmiotów posiadających więcej niż 0,1% wszystkich udziałów. Jest to dość mała koncentracja bogactwa w porównaniu z niektórymi altcoinami, takimi jak Ethereum czy Cardano. Ich wskaźniki wynoszą odpowiednio 39% i 33%.

W 2021 roku analityk CoinMetrics Nate Madrey zasugerował, że bardziej równomierna dystrybucja Bitcoina wynika z jego mechanizmu konsensusu Proof of Work, który motywuje górników do sprzedawania nowo wyemitowanych monet na rynku, a nie hodlowania ich.

bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.