Prawie 20,000 transakcji zostało opłaconych cyfrowym juanem | Wiadomości | CrypS.

Prawie 20,000 transakcji zostało opłaconych cyfrowym juanem

Konrad Juszczyk
Testy cyfrowego juana w Suzhou udane 20,000 transakcji

Wszystkie z 20,000 transakcji w chińskim CBDC pochodzą od mieszkańców Suzhou, do których trafiło 20 milionów cyfrowych juanów rozdanych na zasadzie loterii.

Testy w Suzhou

Chińskie władze testują funkcjonalność cyfrowego juana w mieście Suzhou, z tego powodu rozdały one ponad 3 miliony dolarów w chińskim CBDC. Walutę obsługiwało ponad 10 tysięcy stacjonarnych punktów, takich jak restauracje, sklepy spożywcze i supermarkety. Kluczową różnicą w stosunku do poprzednich testów jest fakt, że ten z Suzhou pozwala obywatelom wydać cyfrowego juana zarówno w sklepach stacjonarnych , jak i internetowych.

Jedna z czołowych platform do zakupów online JD.com również zaakceptowała płatności za pomocą cyfrowego juana. Okres testowy CBDC w Suzhou rozpoczął się 11 grudnia, a więc na dzień przed „Double Twelve” – tradycyjnym dniem promocji w chińskich sklepach online.

Rekordowa ilość transakcji

Według Global Times w ciągu pierwszych 24 godzin po rozpoczęciu eksperymentu w Suzhou, użytkownicy dokonali blisko 20,000 transakcji w cyfrowym juanie w sklepie internetowym JD.com.

Platforma JD wyjaśniła, że ​​prawie 80% płatności w e-walucie zostało dokonanych przez użytkowników poniżej 40 roku życia. Władze miasta rozdały około 100,000 „czerwonych kopert” (tradycyjna metoda wręczania prezentów w Chinach) zawierających równowartość 3 milionów dolarów w cyfrowych juanach dla mieszkańców. W październiku miasto Shenzhen uruchomiło podobny program pilotażowy promujący cyfrową walutę, oferując publicznie 1,5 miliona dolarów do równego podziału pomiędzy 50 000 zwycięzców loterii.

Dyrektor zarządzający Digital Renaissance Foundation w Szanghaju, Cao Yin powiedział, że chiński rząd będzie wypuszczał pilotażową wersję cyfrowego juana w pojedynczych miastach, dopóki nie będzie w 100% pewny, że CBDC może zostać bezpiecznie wydane.

W 2021 roku Chiny będą nadal poszukiwać kolejnych scenariuszy testowania cyfrowego juana, ale szeroko zakrojona premiera jest nadal mało prawdopodobna.

Ludowy Bank Chin uruchomił dotychczas programy pilotażowe cyfrowego juana w Shenzhen, Chengdu, Suzhou i Xiongan. Programy testowe przetworzyły podobno ponad 4 miliony transakcji o łącznej wartości około 300 milionów dolarów. Bank centralny ogłosił, że rozszerzy liczbę miast testowych o Pekin i Tianjin, a także otaczającą je prowincję Hebei. Według szefa departamentu polityki pieniężnej w Banku Ludowym Chin kraj może uruchomić cyfrową walutę przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi 2022, które odbędą się w Pekinie.

Testy cyfrowego juana w Suzhou udane 20,000 transakcji
reklama
reklama