Powstanie Tornado Cash 2.0 - mniej anonimowa wersja | Wiadomości | CrypS.

Powstanie Tornado Cash 2.0 – mniej anonimowa wersja

Dawid Kucharczyk
deweloper tornado cash zatrzymany w amsterdamie

Pod koniec lutego Amin Suleimani, współzałożyciel SpankChain i Reflex Labs, ogłosił, że pracuje nad nowym projektem. Sądząc z zapowiedzi, była to “ideologiczna kontynuacja” Tornado Cash. Projekt nosił nazwę Privacy Pools.


W tym czasie niewiele było wiadomo o rozwoju aplikacji. Finansowanie projektu zostało zapewnione przez MolochDAO. Natomiast w niedzielę, 5 marca, deweloper opublikował kod źródłowy na GitHubie.

Dzień wcześniej, 4 marca, Suleimani opublikował na Twitterze wersję demonstracyjną projektu. Deweloper przedstawił również krótkie zaplecze dotyczące Tornado Cash.

Wspomniał o aresztowaniu Aleksieja Percewa – twórcy miksera, zablokowaniu serwisu i jego problemach. Według Suleimaniego, główną wadą Tornado Cash jest to, że użytkownicy nie mogą zaprzeczyć potencjalnemu powiązaniu z przestępcami.

Deweloper nie mówi jednak do końca wszystkiego klarownie. Istnieje bowiem koncepcja Proof of Innocence firmy Chainway, która jest dokładnie tym, co rozwiązuje ten problem Tornado Cash.

Wygląda jednak na to, że w nowym projekcie został on wbudowany od początku. Privacy Pools daje użytkownikom możliwość zrezygnowania z zestawu danych, który zawiera podejrzany adres.

Będzie to realizowane kosztem dowodu zerowej wiedzy. To znaczy, że prywatność własnych danych użytkownika nie jest w żaden sposób zagrożona przez tę koncepcję.

Pomoc regulatorom?

Suleimani przedstawia to jako możliwość “pomocy regulatorom” w śledzeniu i blokowaniu podejrzanych kont. Czyli nowy mikser będzie bardziej regulowany i mniej anonimowy.

Deweloper ma nadzieję, że odizoluje tych, którzy “nadużywają prywatności”. Dotyczy to na przykład hakerów.

Na razie projekt Privacy Pools działa w trybie testowym. Pierwsza wersja została uruchomiona na Optimism. Suleimani obiecuje, że w najbliższym czasie uda się sfinalizować prace nad usługą.

deweloper tornado cash zatrzymany w amsterdamiereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.