Polski rząd chce wykorzystać sztuczną inteligencję do rozwoju państwa. Co z tego wyniknie? | Wiadomości | CrypS.

Polski rząd chce wykorzystać sztuczną inteligencję do rozwoju państwa. Co z tego wyniknie?

Filip Dzięciołowski
Polska i sztuczna inteligencja

Ministerstwo Cyfryzacji powołało do życia specjalną grupę zadaniową, której celem jest doradzanie organom władzy państwowej w tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, by usprawnić wiele procesów administracyjnych. 


  • Krzysztof Gawkowski, czyli Wicepremier oraz Minister Cyfryzacji powołał do życia specjalną grupę doradców z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji. W skład zespołu „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” będą wchodzić specjaliści z tego rynku, którzy mają już na koncie międzynarodowe sukcesy,
  • Głównym zadaniem tego podmiotu będzie przygotowywanie odpowiednich rekomendacji dla instytucji państwowych, w jaki sposób można wykorzystać potencjał AI do usprawnienia kluczowych segmentów działań naszego państwa.

Polski rząd i sztuczna inteligencja

W naszym kraju branża technologiczna wcale nie odstaje poziomem od zagranicznych rynków i możemy pochwalić się wieloma wybitnymi postaciami z tego sektora. Dotychczas na łamach naszego portalu mieliśmy okazję informować Was głównie o sukcesach projektów z branży blockchaina/Web3 i gdy zostawały one doceniane przez zewnętrzne podmioty.

Polska posiada również silną reprezentację w branży sztucznej inteligencji, która została zauważona nawet przez nasz rząd. Z inicjatywą wsparcia organów państwowych przez specjalistów od AI wyszedł jakiś czas temu Miron Mironiuk, założyciel oraz CEO Cosmose AI, czyli wywodzącego się z Polski projektu, który odnosi już pierwsze sukcesy na największych rynkach Azji.

Z ramienia tej firmy udało się uruchomić m.in. pilotażowy program nauczania programowania w szkołach podstawowych. Inicjatywa o nazwie „Programowanie = Nasz Drugi Język” wystartowała w wrześniu 2023 roku i patronat nad nią objęło nasze Ministerstwa Cyfryzacji.

Teraz zespół doradców, który wchodzi w skład grupy „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” skupi się na 10 najważniejszych obszarach, w których sztuczna inteligencja tworzy najwięcej szans na usprawnienie działań państwa.

Wspomina się w tym przypadku o procesach z zakresu bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, gdzie AI doprowadzi do zwiększenia efektywności, wyeliminowania pewnych barier i usprawni planowanie kolejnych strategii.

Zespół specjalistów ma działać pro bono w celu przygotowania pakietu rekomendacji dla polskiego rządu oraz dzielenia sią z jego pracownikami niezbędną wiedzą z zakresu sztucznej inteligencji.

120 lat temu dzięki wynalezieniu elektryczności, Stany Zjednoczone wyprzedziły Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj świata. Dzisiaj, dzięki najlepszym inżynierom, to Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia. Dlatego wraz z innymi polskimi ekspertami i ekspertkami, postanowiliśmy zaoferować swoją wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które mają szansę pomóc Polsce w skoku rozwojowym. Jako ludzie z kręgów biznesu, nauki i programowania, patrzymy na to, jak na ogromną szansę dla Polski, bardzo ambitny projekt, który trzeba natychmiast dobrze zaplanować i wykonać. Na co dzień jesteśmy rozsiani po świecie, ale dziś nasze miejsce jest tu – czas oddać naszą wiedzę państwu, a w obszarze sztucznej inteligencji wsparcie jest niezbędne

–  komentuje Miron Mironiuk, który będzie stał na cele nowego zespołu.

Jak ogłoszono, do składu zespołu ekspertów dołączą również tak wybitne postacie, jak Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Karol Kurach oraz Łukasz Kidziński.

Polska i sztuczna inteligencjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.