Polska zablokuje ChatGPT? Organy nadzorcze sondują działania OpenAI | Wiadomości | CrypS.

Polska zablokuje ChatGPT? Organy nadzorcze sondują działania OpenAI

AI

ChatGPT budzi spore kontrowersje. Wcześniej program został na krótki czas zablokowany przez władze Włoch. Okazuje się, że w podobnym kierunku może podążyć… Polska.


ChatGPT zostanie w naszym kraju zablokowany?

Jak podaje Reuters “polski organ nadzoru prowadzi dochodzenie w sprawie OpenAI”, czyli firmy, która stoi za chatbotem AI. Wszystko ma związek ze skargą dot. tego, że działanie ChatGPT łamie przepisy Unii Europejskiej. Chodzi o regulacje obejmujące ochronę danych osobowych, czyli niesławne RODO.

Sprawa dotyczy naruszenia wielu przepisów o ochronie danych osobowych, dlatego poprosimy OpenAI o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań

– powiedział Reutersowi Jan Nowak, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Organ przyznał, że skargę złożył obywatel Polski, który napisał w niej, że nie był w stanie dowiedzieć się, które z jego danych osobowych są przetwarzane przez spółkę, oraz otrzymał wymijające i wprowadzające w błąd odpowiedzi na zadane przez niego firmie pytania. Do tego chatbot ma ponoć generować nieprawidłowe informacje nt. Polaka.

Choć Reuters nie podał personaliów skarżącego, portal Techcrunch podał, że chodzi o eksperta ds. prywatności i bezpieczeństwa Łukasza Olejnika.

Skoncentrowanie się na prywatności od samego początku, już w fazie projektowania, jest absolutnie kluczowe

– wskazał Olejnik w rozmowie z TechCrunch.

Inne tego typu skargi

Nie są to pierwsze takie problemy OpenAI. Prawnicy spółki musieli bronić ją już przed sądem federalnym w San Francisco. Wtedy także poszło o rzekome łamanie przepisów dotyczących prywatności użytkowników.

Z AI walczą też m.in. autorzy książek, na bazie których ponoć trenowano chatbota. Chodzi dokładnie o kanadyjską pisarkę Monę Awad i amerykańskiego autora Paula Tremblay’a. Duet także złożył pozew do sądu federalnego w San Francisco przeciwko OpenAI. Oboje uważają, że firma naruszyła należące do nich prawa autorskie, wykorzystując ich książki do “trenowania” ChatGPT.

Do tego dochodzą protesty scenarzystów w USA, dla których – zwłaszcza tych słabszych – AI jest sporym zagrożeniem.

Czy zaś chatbot jest faktycznie czymś groźnym? I tak, i nie. Może zastąpić słabszych copywriterów, scenarzystów czy pisarzy. Wątpliwe jednak, by zabrał zajęcie zarobkowe osobom, które potrafią dobrze pisać i piszą o rzeczach, o których mają duże pojęcie.

Inna sprawa to ochrona danych osobowych i przestrzeganie prawa przez OpenAI. To kwestia, która od dawna budzi wątpliwości i powinna zostać szybko wyjaśniona.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.