Polacy rzucili się do kupowania złota wz. z obawami dot. wojny | Wiadomości | CrypS.

Polacy rzucili się do kupowania złota wz. z obawami dot. wojny

Polacy złoto

Polacy boją się wojny i skupują złoto? Ponoć tak. Pytanie, czy ma to sens.


  • Polacy skupują masowo złoto,
  • Wszystko jest związane z obawami dot. wojny.

Polacy kupują złoto

Portal AP News pochylił się nad pewnym polskim fenomenem. Okazuje się, że Polacy chętnie sięgają po złoto. Tak, ponoć zaczęliśmy masowo lokować kapitał w złote i srebrne monety. Czy to prawda?

Nasza redakcja skontaktowała się z paroma punktami mennic w różnych miastach. Ich pracownicy potwierdzają, że zainteresowanie złotem i srebrem wzrosło, ale nadal nie jest na takim poziomie jak w czasie pandemii COVID-19.

Polski fenomen i tak zasługuje na pewną uwagę, bowiem analitycy podkreślają, że za wzrostami na rynku złota w skali globu stały raczej banki centralne – szczególnie Ludowy Bank Chin. Ten ostatni zresztą niedawno zaprzestał kupowania kruszcu.

Sprzedawcy w punktach handlowych mennic wskazują na to, że ich klienci boją się wybuchu wojny. Po srebro chętnie sięgają Ukraińcy, którzy twierdzą, że srebrne monety pomagały im w pierwszych dniach inwazji Rosji na ich kraj. Wykorzystywali je w handlu.

Czy to ma sens?

Warto jednak zastanowić się, czy taka strategia inwestycyjna ma sens. Oczywiście, jeżeli ktoś kupuje złoto z myślą o przechowywaniu go przez wiele lat – tak, będzie to opłacalne. Złoto długoterminowo drożeje.

Jeżeli jednak ktoś nabywa teraz metale szlachetne pod wpływem silnych emocji, może na tej inwestycji stracić. Dlaczego? Złoto w ostatnim czasie mocno drożało. Za jedną uncję płacono już nieco ponad 2400 USD. Teraz to 2333 USD.

Wykres cenowy złota. Źródło: TradingView

Oczywiście możliwe, że nie jest to ostatnie słowo króla aktywów. Gdy Fed zacznie cięcia stóp procentowych, dolar osłabnie, a tym samym złoto znów zdrożeje.

Czy zaś faktycznie grozi nam wojna? To już temat o wiele bardziej złożony. Wiele wskazuje na to, że konflikt na Ukrainie potrwa jeszcze wiele miesięcy. Niezależnie od tego, kto wygra wybory w USA – Donald Trump czy Joe Biden – Amerykanie będą musieli w końcu coś z tą wojną zrobić.

Wiele osób uważa, że wygrana Republikanina przyspieszy pewne procesy: konfrontacji z Chinami, a tym samym uspokojenia sytuacji na wschodniej flance NATO.

To pierwsze – potencjalny konflikt Waszyngtonu z Pekinem – może otworzyć furtkę do rozmów z Moskwą. Dla Amerykanów ważniejszy jest Pacyfik. Będą mogli “przehandlować Ukrainę za cenę np. neutralności Rosji” w wojnie z Chinami.

Z drugiej strony, Władimir Putin może chcieć wykorzystać zaangażowanie USA w Azji Południowo-Wschodniej i wręcz eskalować konflikt w Europie Wschodniej.  Od tego wszystkiego będzie zależał los złota.

Czy więc warto posiadać królewski metal? Tak. Tylko że należy pamiętać, że to walor jak każdy inny. Podlega prawu popytu i podaży. Inwestowanie długoterminowe w złoto i srebro to dobry pomysł. Jeżeli jednak ktoś chce na tych aktywach spekulować, może na tym polu polec.

Polacy złotoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.