Podaż Ethereum spada ~0,2% rocznie od czasu Merge | Wiadomości | CrypS.

Podaż Ethereum spada ~0,2% rocznie od czasu Merge

Dawid Kucharczyk
Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczy

We wrześniu 2022 roku Ethereum przeszło z Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Oprócz tego, że w rezultacie sieć zużywa mniej energii, platforma smart kontraktów Vitalika Buterina emituje również mniej nowych eterów. W rzeczywistości od czasu Merge Ethereum stało się deflacyjne – ilość ETH w obiegu spada.


320 milionów dolarów

Przy obecnym kursie, od czasu Merge spalono już ETH warte 320 milionów USD. Licząc również emisję nowych monet, podaż spadła w tym okresie o 161 tys. etherów. To ogromna ilość kapitału, który skutecznie został usunięty z rynku.

eth spalanie

Gdyby Ethereum nadal działało na Proof-of-Work, podaż zwiększyłaby się o 2,5 miliona sztuk. Oznacza to, że przejście na Proof-of-Stake faktycznie wyeliminowało z rynku Ethereum o wartości 5 miliardów dolarów.

To niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na cenę Ethereum. Z definicji, gdyby te etery były w obiegu, cena byłaby o wiele niższa niż obecnie.

eth podaż

Podaż nadal spada

Ponadto dane pokazują, że podaż Ethereum osiągnęła już swój rekord wszech czasów. Jest to dość niezwykła wiadomość. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że podaż bitcoina będzie nadal rosła aż do roku 2140 – wówczas osiągnie maksymalne 21 milionów jednostek. Ethereum według obliczeń osiągnęło już swój szczyt we wrześniu 2022 roku.

podaż eth

Wówczas w obiegu znajdowało się 120,5 mln ETH i od tego momentu rozpoczął się spadek. To jest oczywiście czynnik pozytywnie wpływający na kurs.

Możemy więc śmiało powiedzieć, że przejście na Proof-of-Stake nie było wcale takim złym pomysłem. Choćby dlatego, że w najbliższych latach znacznie zmniejszy liczbę etherów w obiegu, zamiast ją zwiększyć. Deflacja zamiast inflacji!

Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.