Plan rekompensat Mt.Gox przyjęty. Byli klienci dostaną 150 000 BTC ($9,9 mld) | Wiadomości | CrypS.

Plan rekompensat Mt.Gox przyjęty. Byli klienci dostaną 150 000 BTC ($9,9 mld)

Michał Misiura
Ofiary Mt.Gox rozpoczęły głosowanie w sprawie zwrotu utraconych środków

Powiernik Mt.Gox potwierdził dziś, że wierzyciele zlikwidowanej giełdy kryptowalut opowiedzieli się za przyjęciem jego planu wypłaty rekompensat. Nie wcześniej niż za miesiąc 24 000 poszkodowanych podzieli między siebie 150 000 bitcoinów.

Za przyjęciem planu rekompensat opowiedziało się 99% osób biorących udział w głosowaniu. Na tak byli powodowie reprezentujący 83% uprawnionych do podejścia decyzji. Frekwencja przekroczyła więc znacząco narzucony próg 2/3 głosów. Sąd Okręgowy w Tokio wydał już oficjalne postanowienie zatwierdzające wynik.

Powiernik Mt.Gox Nobuaki Kobayashi ogłosił, że skutki głosowania staną się widoczne najprawdopodobniej za miesiąc od dzisiaj. Przez ten czas wszystkie osoby będące potwierdzonymi wierzycielami giełdy, muszą zarejestrować się na stronie i uzupełnić swoje dane, które pozwolą na przelanie im środków.

Zgodnie z planem, który ogłoszono w marcu zeszłego roku, poszkodowani użytkownicy otrzymają rekompensaty w niezamienionych środkach, o ile były to waluty fiat, bitcoin lub bitcoin cash. Pozostałe altcoiny miały być wymienione na tradycyjne waluty.

150 000 bitcoinów dla byłych klientów Mt.Gox

Pomimo wcześniejszych doniesień, wg. których likwidatorzy Mt.Gox odzyskali 200 000 bitcoinów, do wypłaty trafi 150 000 BTC. To niespełna 1/5 z 850 000 coinów, które zniknęły z giełdy  w 2014 roku, jednak trzeba zauważyć, że kurs działa na korzyść wierzycieli. W momencie gdy stracili swoje kryptowaluty, za jednego bitcoina płaciło się 450 dolarów.

Z tego powodu istnieją obawy, że spora część wypłaconych środków może trafić od razu na giełdy i spowodować szok podażowy, który przyczyni się do spadku kursu BTC. Takie poglądy wyrażali m.in. dyrektor wykonawczy giełdy kryptowalut CEX.IO, czy znany maksymalista bitcoina Max Keisler. Z drugiej strony po tylu latach przymusowego HODLu, byli klienci Mt.Gox mogą być definicją diamentowych dłoni.

Ofiary Mt.Gox rozpoczęły głosowanie w sprawie zwrotu utraconych środków
reklama
reklama