Bitcoiny o wartości 10 mld USD mogą trafić wkrótce do byłych klientów Mt.Gox | Wiadomości | CrypS.

Bitcoiny o wartości 10 mld USD mogą trafić wkrótce do byłych klientów Mt.Gox

Michał Misiura
Ofiary Mt.Gox rozpoczęły głosowanie w sprawie zwrotu utraconych środków

Już w tym miesiącu poznamy los 200 000 bitcoinów, odzyskanych z upadłej giełdy kryptowalut Mt.Gox. Do 20 października jej wierzyciele zagłosują w sprawie zwrotu środków. Jeżeli plan zostanie przyjęty w Japonii pojawi się wielu nowych krypto-milionerów.

Japońska giełda kryptowalut Mt.Gox była swego czasu największą platformą wymiany bitcoinów na świecie, obsługując 70% globalnego handlu na tym rynku. W 2014 roku padła ofiarą serii ataków hakerskich, które doprowadziły do jej upadku. Skradziono wtedy 850 000 BTC, czyli ponad 4% wszystkich bitcoinów, które trafią kiedykolwiek do obiegu. Z tej kwoty odzyskano jednak 200 000 BTC i już wkrótce mogą one wrócić do tysięcy byłych klientów giełdy.

Głosowanie ws. 200 000 bitcoinów z Mt.Gox

36 800 wierzycieli giełdy walczyło przez lata o odzyskanie środków. Roszczenia wielu z nich sięgają setek lub tysięcy bitcoinów. Teraz każdy z nich może oddać głos w sprawie wypłaty środków. Jeżeli większość osób opowie się za przyjęciem planu, który zakłada proporcjonalny podział bitcoinów z odzyskanej puli, na świecie pojawi się wielu nowych kryptowalutowych milionerów.

Głosowanie drogą elektroniczną zakończy się 8 października, natomiast fizyczne składanie wniosków w sądzie w Tokio, będzie możliwe do 20 października. Po tej dacie dojdzie do wystąpienia Nobuaki Kobayashiego, likwidatora upadłej giełdy, który w przypadku przyjęcia planu, ogłosi harmonogram wypłaty środków.

Miliony dla klientów lub miliardy dla Karpelesa

Jeżeli plan nie zostanie przyjęty, ofiary zostaną spłacone według kursu bitcoina z dnia kradzieży, czyli otrzymają po 450 dolarów za 1 BTC. Pozostałe środki trafią zaś do byłych właścicieli giełdy czyli Marka Karpelesa i Jeda McCaleba (w stosunku 88 do 12). Oznaczałoby to, że staną się bardzo bogaci, ponieważ według kursu bitcoina na poziomie 50 000 USD za sztukę trafiłoby do nich ponad 6 mld dolarów.

Większość wierzycieli (oraz sam Karpeles) jest jednak przekonana, że plan zostanie przyjęty. Gdyby stało się inaczej, były szef giełdy zapowiada, że zawnioskuje o cofnięcie upadłości Mt.Gox i odda środki na własną rękę lub zrealizuje przy ich użyciu projekt, który przyniesie zyski także byłym klientom giełdy.

Czy 200 000 BTC z Mt.Gox doprowadzi do wyprzedaży?

Wielu kryptowalutowych analityków zwraca uwagę, że jeżeli 200 000 bitcoinów z Mt.Gox trafi do byłych klientów, może to poskutkować szokiem podażowym, który doprowadzi do korekty. Sporo osób może chcieć zrealizować zyski po 7 latach oczekiwania, zwłaszcza że przy obecnym kursie BTC, otrzymane pieniądze mogą odmienić życie wielu z nich.

Z tysiącami bitcoinów, które mogą wejść na rynek za pośrednictwem Mt. Gox, istnieją obawy, że ogólny wpływ na cenę BTC będzie brutalny, gdy posiadacze giełdy zlikwidują swoje pozycje – stwierdził Konstantin Anisimow, dyrektor wykonawczy giełdy kryptowalut CEX.IO, którego pogląd podziela m.in. Max Keiser.

Ostateczny głos w tej sprawie należy jednak wyłącznie do 36 800 wierzycieli Mt.Gox.

Ofiary Mt.Gox rozpoczęły głosowanie w sprawie zwrotu utraconych środkówreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.