Były manager Coinbase aresztowany pod zarzutem insider tradingu | Wiadomości | CrypS.

Były manager Coinbase aresztowany pod zarzutem insider tradingu

Anna Sutowicz
menager coinbase aresztowany

Wczoraj Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wniósł oskarżenie przeciwko byłemu managerowi Coinbase oraz dwóm innym osobom o nieuczciwe pozyskanie ok. 1,5 mln USD.


Ishan Wahi, były manager produktu giełdy kryptowalut Coinbase, został aresztowany w Stanach Zjednoczonych. Oskarżono go o oszustwo z wykorzystaniem informacji poufnych. Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości, aresztowano także jego brata Nikhila Wahi i oskarżono partnera biznesowego, Sameera Ramaniego. Grozi im do 20 lat więzienia:

[Podejrzani] spiskowali, aby popełnić oszustwo związane z przelewami bankowymi i z wykorzystaniem poufnych informacji Coinbase o planowanym wejściu na giełdę.

Wahi miał dostęp do ekskluzywnych grup wiadomości przeznaczonych dla wysokich rangą pracowników Coinbase. Z tego powodu otrzymał uprzywilejowane informacje o dokładnej dacie, w której niektóre kryptowaluty będą notowane na platformie. Mógł dzięki temu zainwestować duże kwoty pieniędzy przed innymi ludźmi.

Oszukał co najmniej 14 razy

Zdaniem śledczych, od czerwca 2021 do kwietnia 2022 r. były pracownik giełdy minimum 14 razy przekazywał te poufne informacje swojemu bratu i Ramani. Ci natomiast zawierali transakcje w celu osiągnięcia zysku:

Po otrzymaniu porady od Ishan Wahi [inni podejrzani] wykorzystali anonimowe portfele Ethereum do zakupu kryptowalut na krótko przed tym, jak Coinbase publicznie ogłosił plany stakingu lub wymienił te aktywa na swojej platformie.

Ważny tweet

W kwietniu 2022 roku influencer Cobie odkrył adres, który zainwestował „setki tysięcy dolarów” w tokeny wymienione na liście aktywów Coinbase jeszcze 24 godziny przed opublikowaniem.

Następnie, wedle komunikatu prasowego, dyrektor operacyjny giełdy Coinbase zaprosił Wahi na „osobiste spotkanie”. Ten ostatni, mimo tego, że potwierdził swój zamiar stawienia się, to już następnego dnia próbował uciec z kraju i kupił lot w jedną stronę do Indii. Ucieczce zapobiegli pilnujący go funkcjonariusze organów ścigania. Przed aresztowaniem Wahi wysłał kilka wiadomości do swojego brata i partnera biznesowego, informując ich o dochodzeniu.

Komisarze CFTC zabierają głos

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) również złożyła podobne zarzuty podejrzanym. Po tym, członkowie Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wezwali SEC do ściślejszej współpracy regulacyjnej.

menager coinbase aresztowany
reklama
reklama