Były manager Coinbase aresztowany pod zarzutem insider tradingu | Wiadomości | CrypS.

Były manager Coinbase aresztowany pod zarzutem insider tradingu

Anna Sutowicz
menager coinbase aresztowany

Wczoraj Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wniósł oskarżenie przeciwko byłemu managerowi Coinbase oraz dwóm innym osobom o nieuczciwe pozyskanie ok. 1,5 mln USD.


Ishan Wahi, były manager produktu giełdy kryptowalut Coinbase, został aresztowany w Stanach Zjednoczonych. Oskarżono go o oszustwo z wykorzystaniem informacji poufnych. Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości, aresztowano także jego brata Nikhila Wahi i oskarżono partnera biznesowego, Sameera Ramaniego. Grozi im do 20 lat więzienia:

[Podejrzani] spiskowali, aby popełnić oszustwo związane z przelewami bankowymi i z wykorzystaniem poufnych informacji Coinbase o planowanym wejściu na giełdę.

Wahi miał dostęp do ekskluzywnych grup wiadomości przeznaczonych dla wysokich rangą pracowników Coinbase. Z tego powodu otrzymał uprzywilejowane informacje o dokładnej dacie, w której niektóre kryptowaluty będą notowane na platformie. Mógł dzięki temu zainwestować duże kwoty pieniędzy przed innymi ludźmi.

Oszukał co najmniej 14 razy

Zdaniem śledczych, od czerwca 2021 do kwietnia 2022 r. były pracownik giełdy minimum 14 razy przekazywał te poufne informacje swojemu bratu i Ramani. Ci natomiast zawierali transakcje w celu osiągnięcia zysku:

Po otrzymaniu porady od Ishan Wahi [inni podejrzani] wykorzystali anonimowe portfele Ethereum do zakupu kryptowalut na krótko przed tym, jak Coinbase publicznie ogłosił plany stakingu lub wymienił te aktywa na swojej platformie.

Ważny tweet

W kwietniu 2022 roku influencer Cobie odkrył adres, który zainwestował „setki tysięcy dolarów” w tokeny wymienione na liście aktywów Coinbase jeszcze 24 godziny przed opublikowaniem.

https://twitter.com/cobie/status/1513874972552355846?s=20&t=pBfSxB1JB-AA4g_89zYf-g

Następnie, wedle komunikatu prasowego, dyrektor operacyjny giełdy Coinbase zaprosił Wahi na „osobiste spotkanie”. Ten ostatni, mimo tego, że potwierdził swój zamiar stawienia się, to już następnego dnia próbował uciec z kraju i kupił lot w jedną stronę do Indii. Ucieczce zapobiegli pilnujący go funkcjonariusze organów ścigania. Przed aresztowaniem Wahi wysłał kilka wiadomości do swojego brata i partnera biznesowego, informując ich o dochodzeniu.

Komisarze CFTC zabierają głos

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) również złożyła podobne zarzuty podejrzanym. Po tym, członkowie Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wezwali SEC do ściślejszej współpracy regulacyjnej.

menager coinbase aresztowanyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.