Parlament Portugalii odrzuca propozycje wprowadzenia podatku od kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Parlament Portugalii odrzuca propozycje wprowadzenia podatku od kryptowalut

Anna Sutowicz
Portugalskie banki zamykają konta giełdom krypto

Zgromadzenie Republiki Portugalii odrzuciło wczoraj dwa projekty ustaw, które miały na celu opodatkowanie kryptowalut. Propozycje pochodziły z partii lewicowych.


Brak regulacji podatkowych dotyczących kryptowalut spowodował, że Portugalia nazywana jest krypto rajem.  Wczoraj, w czasie sesji głosowania nad budżetem na 2022 rok, portugalski parlament zagłosował przeciwko dwóm propozycjom opodatkowania kryptowalut. Jak podaje portugalska gazeta ekonomiczna ECO, propozycje pochodziły z lewicowych partii Bloco de Esquerda i Livre.

To koniec raju podatkowego?

Dni Portugalii jako nieopodatkowanego raju dla inwestorów w branży krypto mogą mimo wszystko dobiegać końca. Na początku tego miesiąca, minister finansów kraju, Fernando Medina zadeklarował swoje zaangażowanie w rozpoczęcie opodatkowania kryptowalut. Stwierdził, że rząd będzie pracował nad odpowiednimi ramami regulacyjnymi w tej kwestii. Nie podał jednak żadnych ram czasowych:

Portugalia jest w innej sytuacji, bo tak naprawdę kilka krajów już buduje swoje modele w tej materii, a my zbudujemy nasz. W tej chwili nie chcę wiązać się z terminem, ale dostosujemy nasze ustawodawstwo i opodatkowanie.

Krytyka rządu za brak regulacji

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania członek parlamentu z Bloco de Esquerda, Mariana Mortágua skrytykowała rząd za to, że nie udało mu się dotychczas znaleźć sposobu na opodatkowanie kryptowalut:

Niezależnie od koniecznych przyszłych regulacji dotyczących kryptowalut, naszym wkładem w położenie kresu temu offshore’owi jest objęcie aktywów kryptowalutowych taką samą stawką, jaką stosuje się do zysków kapitałowych od równoważnego dochodu.

Rządząca Partia Socjalistyczna, która posiada większość w zgromadzeniu ustawodawczym, jak dotąd nie przedstawiła żadnego projektu ustawy.

Handel walutą wirtualną bywa obsługiwany inaczej w każdym kraju. Jeżeli zastanawiasz się jak wypłacić kryptowaluty bez podatku i czy istnieją raje podatkowe dla kryptowalut zajrzyj do naszego artykułu: 8 krajów bez podatku od kryptowalut [krypto raje podatkowe]. 

Portugalskie banki zamykają konta giełdom kryptoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.