Parlament Portugalii odrzuca propozycje wprowadzenia podatku od kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Parlament Portugalii odrzuca propozycje wprowadzenia podatku od kryptowalut

Anna Sutowicz
Portugalia bitcoin flaga

Zgromadzenie Republiki Portugalii odrzuciło wczoraj dwa projekty ustaw, które miały na celu opodatkowanie kryptowalut. Propozycje pochodziły z partii lewicowych.


Brak regulacji podatkowych dotyczących kryptowalut spowodował, że Portugalia nazywana jest krypto rajem.  Wczoraj, w czasie sesji głosowania nad budżetem na 2022 rok, portugalski parlament zagłosował przeciwko dwóm propozycjom opodatkowania kryptowalut. Jak podaje portugalska gazeta ekonomiczna ECO, propozycje pochodziły z lewicowych partii Bloco de Esquerda i Livre.

To koniec raju podatkowego?

Dni Portugalii jako nieopodatkowanego raju dla inwestorów w branży krypto mogą mimo wszystko dobiegać końca. Na początku tego miesiąca, minister finansów kraju, Fernando Medina zadeklarował swoje zaangażowanie w rozpoczęcie opodatkowania kryptowalut. Stwierdził, że rząd będzie pracował nad odpowiednimi ramami regulacyjnymi w tej kwestii. Nie podał jednak żadnych ram czasowych:

Portugalia jest w innej sytuacji, bo tak naprawdę kilka krajów już buduje swoje modele w tej materii, a my zbudujemy nasz. W tej chwili nie chcę wiązać się z terminem, ale dostosujemy nasze ustawodawstwo i opodatkowanie.

Krytyka rządu za brak regulacji

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania członek parlamentu z Bloco de Esquerda, Mariana Mortágua skrytykowała rząd za to, że nie udało mu się dotychczas znaleźć sposobu na opodatkowanie kryptowalut:

Niezależnie od koniecznych przyszłych regulacji dotyczących kryptowalut, naszym wkładem w położenie kresu temu offshore’owi jest objęcie aktywów kryptowalutowych taką samą stawką, jaką stosuje się do zysków kapitałowych od równoważnego dochodu.

Rządząca Partia Socjalistyczna, która posiada większość w zgromadzeniu ustawodawczym, jak dotąd nie przedstawiła żadnego projektu ustawy.

Handel walutą wirtualną bywa obsługiwany inaczej w każdym kraju. Jeżeli zastanawiasz się jak wypłacić kryptowaluty bez podatku i czy istnieją raje podatkowe dla kryptowalut zajrzyj do naszego artykułu: 8 krajów bez podatku od kryptowalut [krypto raje podatkowe]. 

Portugalia bitcoin flaga
reklama
reklama