Oto dowód , że bitcoin jest lepszy od euro. Były CTO Coinbase reaguje na raport EBC | Wiadomości | CrypS.

Oto dowód , że bitcoin jest lepszy od euro. Były CTO Coinbase reaguje na raport EBC

Jacek Walewski

Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opublikowali artykuł o bitcoinie. Nazwali m.in. kryptowalutę „nagim cesarzem”. Fani blockchaina zareagowali na ich krytyczne tezy.


  • EBC skrytykowało bitcoina,
  • Na krytykę odpowiedziała społeczność BTC

EBC vs. bitcoin

Najpierw przypomnijmy, że urzędnicy BTC twierdzą, że kryptowaluta nie spełnia pokładanych w niej nadziei – nie stała się globalną walutą. Bankierzy centralni wskazują też, że inwestowanie w bitcoina jest niebezpieczne.

Znani inwestorzy venture capital i były dyrektor techniczny Coinbase, Balaji Srinivasan, postanowili zakpić z tez EBC. W swoim poście w social mediach wskazał na to, że BTC jest lepszym walorem do przechowywania wartości niż euro. Od momentu powstania bitcoina (BTC) euro straciło bowiem ponad 99% swojej wartości w stosunku do kryptowaluty.

Inny weteran rynku kryptowalut, Gabor Gurbacs, doradca VanEck i Tether Limited, dodał, że czas pokaże, czy euro czy bitcoin są lepsze. Podkreślił też, że europejskie organy regulacyjne nie mogą zignorować zatwierdzenia ETF-ów BTC w USA:

Zatwierdzenie ETF w USA to wielka sprawa. Pozostaniesz w tyle, jeśli będziesz przeciwny bitcoinowi.

Powyższe jednak nie przekonuje EBC. Twórcy wspomnianego raportu sądzą, że zielone światło dla ETF-ów nic nie zmieniło.

Europejski Bank Centralny chce uderzyć w bitcoina?

EBC okresowo publikuje raporty, w których ocenia (negatywnie, dodajmy – to taka świecka tradycja) BTC jako formę inwestycji, środek wymiany i środek przechowywania wartości. Wskazuje też na inne aspekty kryptowaluty. Krytykuje się sam model emisji  BTC, wskazując, że jest szkodliwy dla środowiska. Do tego sama spekulacja cyfrową walutą ma być szkodliwa społecznie, bowiem mogą na niej tracić mniej doświadczeni inwestorzy.

W nowym raporcie autorstwa Ulricha Bindseila i Jürgena Schaafa, dwóch wysokich rangą urzędników EBC, dodano, że BTC jest „walutą przestępców” wykorzystywaną do „finansowania zła”.

Ponadto zdaniem EBC transakcje w sieci BTC są powolne (nie wspomniano o Lightning Network), kosztowne i niewygodne w realizacji. Pojawił się temat mechanizmu Proof-of-Work, który – zdaniem urzędników – w dalszym ciągu zanieczyszcza środowisko w tej samej skali, co całe kraje. O tym, że górnicy sięgają po odnawialne źródła energii też nie wspomniano.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.