Wirus kopiący kryptowaluty ukryty w pirackich plikach | Ostrzeżenie | CrypS.

Wirus kopiący kryptowaluty ukryty w pirackich plikach

Michał Misiura

ostrzeżenie kryptowaluty scam Aplikacje / Programy

Szkodliwe oprogramowanie, służące do potajemnego kopania kryptowalut odkryto w pirackich programach i grach komputerowych. Nie ujawniono nazw stron ani konkretnych plików, ale ostrzeżenie dotyczy faktu, że hakerzy potrafią ukrywać linijki złośliwego kodu w działających i pozornie zwyczajnych programach. 

Wirus o którym mowa to Vivin, należący do rodziny malware cryptojacking. Vivin zużywa 80% mocy obliczeniowej komputera, potajemnie wykorzystując ją do wydobywania kryptowaluty monero. Jest to tak zwany token prywatności, którego droga jest bardzo trudna do prześledzenia. Z tego powodu monero stało się jedną z ulubionych kryptowalut cyberprzestępców. Coiny wykopane na cudzych urządzeniach trafiają bezpośrednio do portfeli hakerów kierujących atakiem.

Cryptojacking czyli potajemne wydobywanie kryptowalut na zainfekowanym komputerze, nie zestawia żadnych śladów poza spowolnieniem działania urządzenia. Prowadzi także do większego zużycia energii elektrycznej oraz szybszego zużycia wykorzystywanego sprzętu. Często pozostaje ono niewykrywalne dla zwyczajnych antywirusów. Jeżeli podejrzewamy, że możemy być ofiarą cryptojackingu, powinniśmy skorzystać ze specjalnych skanerów antymalware. Niektóre z nich są dostępne za darmo i online. Więcej informacji na temat cryptojackingu oraz o profilaktyce, która pomoże nam go uniknąć znajdziecie tutaj: Cryptojacking – sekretne kopanie kryptowalut

ostrzeżenie kryptowaluty scam
reklama
reklama

Dodaj komentarz