Niemiecki BaFin podjął działania przeciwko Karatbars | Ostrzeżenie | CrypS.

Niemiecki BaFin podjął działania przeciwko Karatbars

Michał Misiura

ostrzeżenie kryptowaluty scam Zagrożenia

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) nakazał firmie Karatbars natychmiastowe zakończenie działalności. Powodem jest brak licencji, do którego dołączyło dochodzenie, które ustali czy projekt nie jest piramidą finansową. Firma stojąca za emisją tokena KaratGold Coin, może okazać się niemiecką krypto-wersją Amber Gold. 

Istnieją przesłanki, że Karatbars jest piramidą finansową. Firma twierdzi, że jej token jest obsługiwany w 500 000 punktów na całym świecie. Ponadto chwali się współpracą z 10 giełdami kryptowalut. Dostarczane przez nią usługi, mają koncentrować się na handlu złotem za pośrednictwem coinów. Funkcjonowanie systemu ma zaś opierać się na autorskim blockchainie, którego paliwem jest KaratGold Coin (KBC). Katarbars przedstawia w reklamach urządzenia, które z wyglądu przypominają bitomaty i mają obsługiwać ich coiny.

Firma podaje, że jej zabezpieczeniem są udziały w kopalni złota na Madagaskarze. Zdaniem założyciela Karatbars – Haralda Seiza, zasoby do wydobycia mają być warte 900 mln USD. Co ciekawe whitepaper projektu ma odmienne zdanie na temat przedstawiając kwotę większą o trzy zera. Według niej kopalnia na Madagaskarze jest własnością Karatbars i skrywa metal wart 900 miliardów dolarów. Kolejną podejrzaną kwestią były facebookowe reklamy projektu. Promowały go dawne gwiazdy piłki nożnej – Lothar Mattäus, Roberto Carlos i Patrick Kluivert. Żaden z nich nie wiedział o swojej współpracy z Karatbars.

Niemiecki urząd nadzoru finansowego jest sceptycznie nastawiony wobec projektu. Zauważa, że Karatbars nie może świadczyć usług przez brak licencji. Ponadto przeciwko firmie rozpoczęło się dochodzenie prowadzone przez stuttgardzką prokuraturę. Harald Seiz zaprzecza oskarżeniom, mówiąc że żaden klient firmy nie stracił przez nią pieniędzy. Dodatkowo twierdzi, że tokeny KaratGold Coin trafiały do klientów firmy, jedynie w charakterze bonusowych podarunków. Dochodzenie jest w toku.

ostrzeżenie kryptowaluty scamreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.