NY Times: Coinbase płacił mniej kobietom i czarnoskórym pracownikom | Wiadomości | CrypS.

NY Times: Coinbase płacił mniej kobietom i czarnoskórym pracownikom

Michał Misiura
coinbase i nierówności płacowe - artykuł ny times zarzuca giełdzie dyskryminację

NY Times opublikował długo zapowiadany artykuł o dyskryminacji pracowników przez Coinbase. Według gazety, giełda kryptowalut miała płacić mniej kobietom oraz czarnoskórym pracownikom.

Zapowiedź artykułu pojawiła się już pod koniec listopada, kiedy Coinbase opublikował swój wewnętrzny email do pracowników. Informował w nim o nadchodzącym tekście i dementował informacje, które mogły się w nim pojawić. Pisano wtedy, że artykuł ukaże się w ciągu „najbliższych dni”. Gazeta opublikowała go jednak 29 grudnia, czyli ponad miesiąc później.

Według New York Times różnica w wynagrodzeniach na Coinbase była znacznie większa niż w przypadku innych firm z branży fintech. Aby to udowodnić, dziennikarz gazety zebrał dane dotyczące wysokości pensji większości pracowników z końca 2018 roku. Następnie zostały one przeanalizowane przez Alexandrę Marr, która pracuje przy tworzeniu raportów na temat nierówności płacowych w sprawach sądowych.

Kobiety – 8%, czarnoskórzy – 7%

Według raportu analityczki kobiety zatrudnione przez Coinbase zarabiały średnio o 8% mniej niż mężczyźni na takich samych stanowiskach. Czarnoskórzy pracownicy mieli zaś otrzymywać o 7% mniej pieniędzy od ich białych kolegów wykonujących podobne obowiązki. Uwzględniając opcje na otrzymywanie akcji Coinbase (niekiedy ważny element nagradzania pracowników w startupach) różnice te wynosiły nawet 11%.

Czarni pracownicy zarabiali mniej na 7 z 8 rodzajów stanowisk, na których byli zatrudnieni. Kobiety otrzymywały mniejsze pensje w 12 z 14 kategorii stanowisk, w których pracują.

New York Times zwrócił uwagę, że rozbieżność wynagrodzeń widoczna w Coinbase była większa niż w przypadku Google i Oracle, które przegrały sprawy sądowe o dyskryminacje płacowe. W przypadku ostatniego różnica ta była dwukrotna.

Oświadczenie Coinbase

W odpowiedzi na opublikowanie artykułu, L.J. Brock, dyrektor generalny Coinbase, skierował wiadomość do pracowników. Opublikowano ją także na firmowym blogu giełdy. Czytamy w niej:

Coinbase jest zobowiązane do bezwzględnego eliminowania uprzedzeń we wszystkich naszych wewnętrznych procesach.

Ponadto według giełdy nierówności w pensjach były spowodowane różnicami w kwalifikacjach.

coinbase i nierówności płacowe - artykuł ny times zarzuca giełdzie dyskryminacjęreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.