Współzałożyciel TenX zhakował The DAO? | Wiadomości | CrypS.

Współzałożyciel TenX zhakował The DAO?

Anna Sutowicz
Nowy podejrzany w sprawie hacku na TheDao

Dziennikarka Laura Shin twierdzi, że austriacki programista Toby Hoenisch był odpowiedzialny za zhakowanie The DAO na 3,6 mln ETH. Napisała o tym w artykule Forbesa, który został opublikowany jako dodatek do książki śledczej wydanej 22 lutego 2022 roku. Toby Hoenisch, to współzałożyciel i dyrektor generalny firmy TenX, zajmującej się kartami debetowymi kryptowalut.

Włamanie do niemieckiego startupu Slock.it’s The DAO było jednym z największych, najbardziej spektakularnych w historii hacków branży. Kiedy The DAO zostało zhakowane w 2016 roku, ktoś wykradł blisko jedną trzecią funduszy projektu, pochłaniając ok. 3,6 mln ETH (wówczas ok. 50 mln USD). W obecnej chwili tokeny te są warte ok. 11 mld USD.

Śledztwo prowadzi do Toby’ego Hoenischa

Laura Shin we wspólnym dochodzeniu z Chainalysis, czyli firmą zajmującą się analizą blockchain, śledziła ruch skradzionych funduszy. Po zakończeniu śledztwa dziennikarka poinformowała, że odkryła tożsamość osoby stojącej za exploitem. Twierdzi, że to 36-letni programista, Toby Hoenisch, były dyrektor generalny i współzałożyciel TenX. W czasie włamania mieszkał w Singapurze.

Znał kod DAO i jego niedociągnięcia, komunikując się w takich kwestiach z twórcą Slock.it.

Wedle Laury Shin, osoby ze środowiska Ethereum, które znają Toby’ego Hoenischa, miały na jego temat do przekazania wiele niemiłych słów. Na przykład, Karapetsas, grecki twórca oprogramowania, który także pracował nad DAO, określił go jako „wstrętną” osobę, która wywyższała się i wiedziała lepiej niż wszyscy inni.

To niezgodne z faktami

Dziennikarka skontaktowała się z Hoenischem. Zaprzecza on stawianym zarzutom mówiąc, że jej śledztwo i raport są „faktycznie niedokładne i niezgodne z faktami”. Po zapewnieniu, że może przedstawić przeciwne dowody przestał udzielać odpowiedzi. Ostatecznie usunął większość swoich postów na Twitterze.

Nowy podejrzany w sprawie hacku na TheDao
reklama
reklama