Niemiecki minister finansów o europejskim CBDC | Wiadomości | CrypS.

Niemiecki minister finansów o europejskim CBDC

Konrad Juszczyk
Opinia ministra finansów Niemiec na temat europejskiego CBDC Regulacje prawne

Olaf Scholz uważa, że Europejski Bank Centralny powinien agresywnie podejść do tematu wprowadzenia waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Według ministra finansów odkładanie tak ważnego zagadnienia zostawi Europe w tyle.

Opinia Scholza na temat CBDC

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz wyraził swoje poglądy na temat potencjalnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) podczas internetowej konferencji na temat przyszłych płatności w Europie. Urzędnik wyraził swoją dezaprobatę do obecnego tempa wprowadzenia waluty cyfrowej i sądzi, że europejczycy powinni ciężko pracować, aby znaleźć jak najszybciej rozwiązanie dla płatności cyfrowych.

Zgodnie z oświadczeniem niemieckiego ministra Europejski Bank Centralny (EBC) nie powinien tylko czekać, a wręcz wziąć odpowiedzialność za dopilnowanie podjęcia decyzji w sprawie cyfrowego euro. Według Scholza istnieje duże zapotrzebowanie na korzystanie z walut cyfrowych ze strony konsumentów i przedsiębiorstw.

Myślę, że w kwestii cyfrowego euro powinniśmy bardzo ciężko pracować. Nie ma nic na co powinniśmy czekać lub obradować.

Postawa niemieckiego minister finansów zadziwiła nie jedną osobę. W przeszłości Scholz ostro wypowiadał się przeciwko kryptowalutom, odrzucając pomysł projektu Facebooka Libra i cyfrowej waluty JPMorgan. Jak widać wraz z rozwojem branży opinie się zmieniają; urzędnik popiera cyfrową walutę wspieraną przez rząd.

Rozwój walut cyfrowych przez resztę świata

W ostatnich miesiącach banki centralne na całym świecie ogłosiły rozwój wydarzeń dotyczących CBDC. Wielka Brytania, Chiny i Japonia są protoplastami opracowania walut cyfrowych wspieranych przez rząd. A Rosja, Australia, Holandia, Kazachstan, Pakistan, Estonia i wiele innych badają możliwości cyfrowej waluty.

Polska nie ma w planach pracy nad cyfrową walutą banku centralnego. Narodowy Bank Polski (NBP) nie prowadzi żadnych prac nad wprowadzeniem CBDC w Polsce, ani nie współpracuje w tym zakresie z podmiotami zewnętrznymi. Ministerstwo podkreśliło, że NBP już 2017 roku negatywnie wypowiedziało się w sprawie emisji CBDC i nie zmienia swego zdania.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​organ będzie kontynuował wprowadzanie cyfrowego euro w ciągu najbliższych dwóch do czterech lat. Ale kluczową kwestią, o której wspomniał Scholz, jest czas, który w wystąpieniu na konferencji dał jasno do zrozumienia, że ​​organ nie powinien czekać zbyt długo z decyzją w sprawie cyfrowego euro.

Opinia ministra finansów Niemiec na temat europejskiego CBDC
reklama
reklama