Niemcy wydały wytyczne dot. opodatkowania kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Niemcy wydały wytyczne dot. opodatkowania kryptowalut

Zerelik Maciej
niemcy kryptowaluty

Niemieckie federalne ministerstwo finansów (BMF) wydało pierwsze wytyczne dotyczące opodatkowania kryptowalut, a także innych tokenów opartych na technologii blockchain.


24-stronicowy dokument wydany we wtorek obejmuje różne aspekty zagadnień związanych z kryptowalutami, które są wyjaśnione pod względem technicznym i sklasyfikowane pod kątem niemieckiej ustawy o podatku dochodowym.

Co najważniejsze, sprzedaż nabytych kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) lub Ethereum (ETH) została zwolniona od podatku dla osób fizycznych. Jest jednak jeden warunek. Muszą oni posiadać aktywa przez co najmniej rok. Nowe wytyczne dotyczą również aktywów cyfrowych wykorzystywanych w protokołach stakingowych lub pożyczkowych.

Ta ostatnia kwestia była jedną z najczęściej dyskutowanych w ostatnich miesiącach. Dlaczego? Ponieważ § 23 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym stanowi, że jeśli okres między nabyciem a sprzedażą aktywów jest dłuższy niż rok, cała kwota zysków jest wolna od podatku.

Wcześniej kryptowaluty wykorzystywane do stakingu lub generowania zysków w inny sposób musiały być przechowywane przez okres nawet 10 lat, aby korzystać ze zwolnienia podatkowego. Według BMF już tak nie jest.

Publikacja wytycznych dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym aktywów wirtualnych następuje sześć miesięcy po tym, jak nowy rząd Niemiec włączył kryptowaluty i technologię blockchain do swojej umowy koalicyjnej, określając je jako kluczowe elementy, które będą wspierać rozwój kraju w ciągu najbliższych czterech lat.

niemcy kryptowaluty
reklama
reklama