Niebawem mocno ograniczymy używanie smartfonów. Mark Zuckerberg zapowiada nowy produkt od Meta | Wiadomości | CrypS.

Niebawem mocno ograniczymy używanie smartfonów. Mark Zuckerberg zapowiada nowy produkt od Meta

Mark Zuckerberg

Telefony komórkowe od lat stanowią przedłużenie naszej dłoni, gdyż praktycznie nie rozstajemy się z nimi na krok. Wchodząc do pojazdów komunikacji miejskiej dominuje obraz pasażerów skupionych na tym, co wyświetlają ich smartfony. Prawdopodobnie ten artykuł także czytasz na swojej komórce. CEO Meta twierdzi natomiast, że te niebawem zaczną spędzać więcej czasu w kieszeniach, gdyż zostaną zastąpione przez specjalne, holograficzne okulary.


  • Mark Zuckerberg podczas niedawno udzielonego wywiadu powiedział, że niebawem ludzkość zacznie przestawiać się z korzystania ze smartfonów na specjalne inteligentne okulary, które będą w stanie wyświetlań holograficzny obraz,
  • CEO Meta przekazał, że firma posiada już prototyp takiego produktu i niebawem zaprezentują go światu. Nie będzie on na razie dostępny w sprzedaży, jednakże finalna wersja za jakiś czas powinna pojawić się na rynku,

Okulary FOV od Meta

Jak wiadomo, Mark Zuckerberg od kilku lat bardzo się stara stworzyć cyfrowe bramy do wirtualnego świata. Stąd między innymi rebrending Facebooka na Meta, co ma oczywiście stanowić nawiązanie do metawszechświata.

Ostatnie lata to czas mało zadawalających efektów prób jego firmy w kwestii zdominowania metaverse’u, co odbiło się na miliardowych stratach, ale twórca “Fejsa” zbytnio się tym nie przejmuje.

W międzyczasie Zuckerberg mocno zafascynował się (jak w sumie każdy gigant technologiczny) tematem rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Ta ma mu pomóc w pracach nad kolejnymi produktami Mety, które mają jeszcze łatwiej przenosić nas do cyfrowego świata.

Jednym z takich mają być specjalne okulary dające ich użytkownikom dostęp do cyfrowego obrazu o pełnym polu widzenia (FOV). Te mają posiadać tak bogaty wachlarz dostępnych rozwiązań, że w pewnym momencie zastąpią nam w dużym stopniu smartfony.

Szef Mety w miniony czwartek udzielił wywiadu Kane’owi Sutterowi, w którym opowiedział więcej o tym urządzeniu. Stwierdził, że ma to być ich flagowy produkt, który totalnie przerasta ich słynne okulary Ray-Ban Meta.

Ten ma być bowiem wyposażony w specjalne kamery, mikrofony, głośniki i wyświetlacz holograficzny, co będzie nam dawać pełen obraz tego, co obecnie widzimy na naszych telefonach.

Tak więc nowe “oksy” od Mety mają być właśnie taką bramą do wirtualnej rzeczywistości (VR), która przy okazji pozwoli nam na interakcję z innymi osobami. Zuckerberg mówił, że pozwalają one na komunikację w czasie rzeczywistym.

Pozostaje oczywiście pytanie, jak np. do naszych okularów będzie przenikać informacja dot. tego, co chcemy zobaczyć lub usłyszeć i jak dokonywać zmian w wyświetlanych wizualizacjach.

Zuckerberg opowiedział tutaj o interfejsie neuronowym, który będzie przetwarzał nasze myśli dzięki specjalnej opasce neuronowej, nad którą pracuje Meta. W ciągu ostatnich miesięcy głośno było o przełomowym chipie, który został wszczepiony od mózgu jednego z pacjentów przez firmę Elona Muska, czyli Neuralink.

CEO Mety jednak wskazuje na to, że ten sposób jest zbyt inwazyjny:

Myślę, że większość ludzi nie będzie chciała, żeby coś było podłączone do ich mózgu

Sposób na zastąpienie telefonów

W tym miejscu powracamy do tematu ograniczenia użycia smartfonów w naszym codziennym życiu. Zuckerberg stwierdził bowiem, że regularne poszukiwanie istotnych dla nas informacji w danym momencie działa na nas zniechęcająco.

Nie ma co ukrywać, naprawdę za dużo czasu spędzamy wpatrując się w ekrany naszych telefonów.

Bohater tego artykułu opowiadał, że wspomniana opaska neuronowa miałaby umożliwić niemal niezauważalne ruchy fizyczne, takie jak drgnięcie palca, co stanowiłoby przełożenie na komunikację cyfrową.

Kiedy więc będziemy mogli przekonać o się na własne oczy, czy ten produkt od Mety faktycznie jest tak praktyczny, jak zapowiada Zuckerberg?

Jesteśmy prawie gotowi, aby zacząć pokazywać prototypową wersję pełnych okularów holograficznych. Nie będziemy ich szeroko sprzedawać. Skupiamy się na budowaniu pełnej wersji konsumenckiej, a nie na sprzedaży prototypu. Ale zaczniemy demonstrować prototyp ludziom, a to jest szalone. Każda osoba, której to do tej pory pokazałem… ich reakcja, to… ekscytacja

– powiedział.

Czy jednak telefony komórkowe odejdą do lamusa? Szef Meta nie zakłada takiej opcji, ale przewiduje stopniową redukcję intensywności ich użycia.

Będzie zapewne tak, jak w przypadku zastąpienia przez smartfony naszych komputerów w wielu przypadkach. Nie we wszystkim jednak komórki są w stanie wyręczyć czynności wykonywane na komputerach.

Mark Zuckerbergreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.